Szef MON nominował 36 oficerów na wysokie stanowiska

36 oficerów odebrało w czwartek w Warszawie nominacje na wysokie stanowiska służbowe. Będę dążył do tego, by wojsko zmieniało się jak najszybciej, a młodzi oficerowie obejmowali nowe stanowiska – zapowiedział podczas uroczystości szef MON Antoni Macierewicz.

Wśród nominowanych w czwartek było dwóch generałów: dotychczasowy dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski został dowódcą Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego w Warszawie, a dowódca 1 Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej gen. bryg. Stanisław Czosnek obejmie teraz stanowisko zastępcy dowódcy, szefa sztabu 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

Nowym dowódcą 2 SLT został płk Jacek Pszczoła, b. dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. 1 Brygadą Pancerną będzie teraz dowodził płk Jan Rydz. Ponadto, nowym dowódcą 7 Brygady Obrony Wybrzeża został płk Rafał Ostrowski, komendantem oddziału specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim – płk Tomasz Szoplik, a dowódcą 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w tym samy mieście – ppłk Piotr Iwaszko.

W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu na co dzień podlega większość wojska, szefem sztabu został płk Roman Ćwikliński, szefem zarządu wojsk radiotechnicznych – płk Dariusz Krzywdziński, a szefem zarządu rozpoznania i walki radioelektronicznej – płk Witold Łukaszewski. Zmiany objęły też stanowiska m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych i Inspektoracie Uzbrojenia.

„Będę dążył do tego, by jak najszybciej, w jak najpełniejszym wymiarze i jak najszerzej polska armia się zmieniała, by młodzi oficerowie awansowali i obejmowali nowe stanowiska” – powiedział w przemówieniu szef MON Antoni Macierewicz.

Zwrócił uwagę, że zmieniają się sytuacja geopolityczna w Europie, NATO i Wojsko Polskie. Polska armia – mówił minister – „potrzebuje ludzi młodych, zdolnych, znakomicie wykształconych, ale równocześnie bardzo potrzebuje doświadczenia tych wszystkich, którzy uczestniczyli i przekształcali w ubiegłych latach Wojsko Polskie”. Dodał, że zadaniem m.in. awansowanych w czwartek oficerów jest synchronizacja obu tych nurtów, jak i synchronizacja funkcjonowania wojsk operacyjnych z tworzoną obecnie obroną terytorialną.

„Cieszę się, że panowie stajecie wobec tak wielkiego zadania. Cieszę się dlatego, że Polacy bardzo na was liczą, że jak mało kiedy Polacy są dzisiaj wpatrzeni w polską armię” – powiedział minister do oficerów.

„Dzisiaj z zewnątrz, ze wschodu dochodzą bardzo niepokojące głosy. Dzisiaj dowiadujemy się, że jest takie państwo, które uważa, że powstrzymywanie jego agresji jest niedopuszczalne, że jego prawem życiowym, na które wszyscy muszą się zgodzić, jest nieustanne rozszerzanie jego wpływów. Polska nigdy nie zaakceptuje takiego stawiania sprawy. Dla nas nasze bezpieczeństwo i nasza niepodległość jest najważniejsza” – podkreślił Antoni Macierewicz.

Po zakończeniu uroczystości szef MON wraz z delegacją dowódców złożył wieniec i zapalił znicz przed tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej na budynku MON przy ul. Klonowej w Warszawie.

Oficerowie awansowani w czwartek zostali mianowani decyzją szefa MON. Na najwyższe stanowiska w wojsku – szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych – mianuje prezydent.

PAP/RIRM

drukuj