fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Polska zwiększa wydatki na obronność

Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre oraz wyśle dodatkowych 100 żołnierzy. Tymczasem Senat przyjął bez poprawek ustawę o obronie ojczyzny. Projekt trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

Do Warszawy przyleciał sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace. W stolicy Polski spotkał się z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. Rozmowy dotyczyły m.in. rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

– Nasze relacje są bardzo bliskie. Dzięki tym kontaktom Polska i NATO są bezpieczne – zapewnił minister Mariusz Błaszczak.

Sekretarz Ben Wallace ogłosił, że Wielka Brytania wyśle do Polski dodatkowy sprzęt i żołnierzy.

– Zamierzamy rozmieścić w Polsce system rakiet przeciwlotniczych średniego zasięgu Sky Sabre z około 100 osobami – poinformował Ben Wallace.

Brytyjski system przeciwlotniczy jest wyposażony m.in. w startujące pionowo rakiety CAMM o zasięgu ponad 25 km. System jest zdolny do zwalczania m.in. samolotów, śmigłowców, rakiet manewrujących oraz dronów. [czytaj więcej] 

– To wyśle jasny sygnał do Kremla, żeby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela – Polski – przed dalszą agresją – podkreślił Ben Wallace.

Senat przyjął ustawę o obronności. Projekt bez poprawek poparła senacka większość opozycyjna. [czytaj więcej] 

– Mamy dziesiątki, jak nie setki zastrzeżeń do ustawy. Ona bezwzględnie będzie wymagała poprawiania – zaznaczył marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Ustawa zakłada zwiększenie wydatków na obronność. Już w tym roku wyniosą one 2,2 procent PKB, a w przyszłym roku i latach kolejnych będzie to już co najmniej 3 procent PKB. Liczba żołnierzy zawodowych ma zwiększyć się do 250 tysięcy. Równocześnie w szeregach Wojsk Obronny Terytorialnej ma służyć 50 tysięcy osób.

– Celem ustawy jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom – powiedział wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skutkiewicz.

Przyjęta przez Senat ustawa trafi teraz na biurko głowy państwa. Współpracownicy prezydenta zapewniali, że Andrzej Duda podpisze ustawę bez zbędnej zwłoki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl