Warszawa: sąd okręgowy ogłosi wyrok ws. przetargu na samoloty dla VIP-ów

Sąd okręgowy w Warszawie ogłosi wyrok dotyczący zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej trzech samolotów z tak zwanej wolnej ręki. Resort odwołał się od orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej, według której procedura zakupu naruszała przepisy.

Wiosną tego roku Krajowa Izba Odwoławcza zgodziła się na zawarcie umowy z wolnej ręki na zakup przez Ministerstwo Obrony Narodowej trzech samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Zgodziła się, ale jednocześnie stwierdziła, że procedura tego zakupu była naruszeniem przepisów o uczciwej konkurencji. Resort obrony zaskarżył ten wyrok. Jak mówił wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, w tak ważnej sprawie, jak zakup samolotów dla VIP-ów, resort powinien mieć prawo wyboru podmiotu według własnego uznania.

– Nie uważam, ażeby korzystanie z pośredników,(niesprawdzonych na rynku podmiotów), było konieczne przypadku tak ważkiego sprzętu (a z doświadczenia naszej historii szczególnie ważkiego) – podkreślił Bartosz Kownacki.

Jerzy Kowalski, ekspert do spraw bezpieczeństwa, podkreśla, że właśnie ze względów bezpieczeństwa państwa zakup samolotów dla VIP-ów nie powinien podlegać takim samym procedurom jak np. zakup wyposażenia biurowego do ministerstw. Rząd powinien kierować się nieco innymi procedurami – dodaje.

– Oczywiście powinien to robić w sposób racjonalny i gospodarczy, ale w interesie polskiej racji stanu – podkreśla Jerzy Kowalski.

Innym argumentem był czas. Gdyby nie wykorzystano oferowanych przez firmę Boeing dwóch ostatnich miejsc na linii produkcyjnej samolotów w specjalnej wersji, z zakupem byłoby trzeba czekać kilka lat. Obecne maszyny wynajmowane od LOT-u nie spełniają wszystkich wymagań bezpieczeństwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj