fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

MON: Obecnie w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełni 113 tys. 302 żołnierzy

Według stanu na dzień 31 października 2021 roku w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełni łącznie 113 tys. 302 żołnierzy zawodowych, co w porównaniu do stanu z dnia 1 stycznia 2021 roku stanowi wzrost o 3 202 żołnierzy zawodowych – powiedział dyrektor Departamentu Kadr w MON Gabriel Brańka.

W środę odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw struktury Sił Zbrojnych RP, podczas którego została przedstawiona informacja Ministra Obrony Narodowej na temat stanu liczebności Sił Zbrojnych RP w świetle obecnych wyzwań, (w tym epidemicznych), z uwzględnieniem rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej, struktur operacyjnych kadry zawodowej oraz procesu wdrażania programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Gabriel Brańka podkreślił, że według stanu na dzień 31 października 2021 roku w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełni łącznie 113 tys. 302 żołnierzy zawodowych.

„Co w porównaniu do stanu ewidencyjnego z dnia 1 stycznia 2021 roku stanowi wzrost o 3 202 żołnierzy zawodowych” – dodał.

Zaznaczył, „że osiągnięty w przedmiotowym obszarze wynik oznacza realizację decyzji budżetowej na 2021 na poziomie ponad 100 procent, w stosunku do określonego w niej na 113 tys. średniorocznego stanu ewidencyjnego żołnierzy zawodowych”.

Dyrektor Departamentu Kadr zwrócił uwagę, „że jest to jednocześnie najwyższy wynik od momentu podjęcia przez kierownictwo resortu obrony narodowej decyzji o zwiększeniu liczebności Sił Zbrojnych, czyli od 2015 roku”.

„Należy również zauważyć, że do dnia 31 października 2021 roku z zawodowej służby wojskowej zwolniono 5 tys. 96 żołnierzy. A kolejnych 800 żołnierzy oczekuje na zwolnienie w ostatnim kwartale bieżącego roku” – poinformował Brańka.

Według niego, wyższa niż w ostatnich latach liczba zwolnień wynika przede wszystkim z większej liczebności armii.

„A także z liczby żołnierzy osiągających pełne wysokości świadczenia emerytalnego, którzy rozpoczynali służbę na początku lat 90-tych” – dodał.

Dyrektor Departamentu Kadr wskazał, że z danych historycznych wynika, iż średni poziom zwolnień waha się w przedziale od 4 do 5 procent stanu ewidencyjnego.

„W 2021 roku poziom ten będzie wynosił 5,4 proc.” – oświadczył Brańka.

Podkreślił, że pomimo odnotowania nieco większej liczby zwolnień liczebność Sił Zbrojnych wzrosła w 2021 roku o 3 202 żołnierzy, „co oznacza, że do dnia 31 października do zawodowej służby wojskowej powołano łącznie 8 298 żołnierzy”.

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. Wiesław Kukuła powiedział, że proces budowy struktur Wojska Obrony Terytorialnej realizowany jest zgodnie z planem rozwoju wojsk na lata 2021 – 2035 zatwierdzony przez szefa Sztabu Generalnego i uzgodniony w instytucjach resortu obrony narodowej.

„Efektem tych działań, realizowanych zgodnie z tym planem, jest osiągniecie stanu ewidencyjnego na dzień 12 listopada, czyli sprzed kilku dni, który wynosi aktualnie 30 tys. 854 żołnierzy. I w ten weekend nastąpi przekroczenie stanu liczebności na poziomie 31 tys. żołnierzy” – poinformował Kukuła.

Jak mówił, „modelujemy to w taki sposób, aby koniec roku zamknąć liczebnością przekraczającą 32 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej”.

Wiesław Kukuła zwrócił też uwagę, że skutki ograniczeń pandemicznych, które dotknęły WOT w ubiegłym i bieżącym roku spowodowały spowolnienie naboru o około 3 tys. żołnierzy.

„Teraz staramy się intensywnie nadrabiać ten czas i dojść do wartości, które planowaliśmy w latach poprzednich” – dodał dowódca WOT.

Mówiąc o strukturze, Kukuła powiedział że z tych 30 tys. 854 żołnierzy niemal 4 tys. z nich to żołnierze zawodowi i niemal 27 tysięcy to żołnierze pełniący tak zwaną terytorialną służbę wojskową, którzy dzisiaj stanowią 87 procent liczebności całości formacji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl