Funkcjonariusze KAS rozbili grupę wyłudzającą podatek VAT w Podlaskiem

Zorganizowaną grupę przestępczą, która miała wyłudzić co najmniej 6,5 miliona złotych podatku VAT, rozbili funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku – poinformowała we wtorek Krajowa Administracja Skarbowa. Przestępcy działający w spółce mieli wystawiać fikcyjne faktury.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej, grupa działała w latach 2015-2016 w warszawskiej spółce wykonującej prace zbrojarskie w kilku województwach. Grupa obniżała swoje zobowiązania podatkowe przy użyciu fikcyjnych faktur. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w celu utrudnienia wykrycia procederu grupa stworzyła między innymi „łańcuch” kilku podwykonawców.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łomży – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku Maciej Czarnecki.

– Zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz naruszeń kodeksu karnego skarbowego usłyszały do tej pory trzy osoby, w tym główny organizator procederu, którego zatrzymano i doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Łomży. Na mocy decyzji sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące – mówił rzecznik.

Funkcjonariusze dokonali zatrzymań i przeszukań w kilku miejscach w trzech województwach. Zabezpieczono majątek podejrzanych, dokumentację księgową, komputery i nośniki pamięci.

Sprawa jest w toku i ma charakter rozwojowy. Za powyższe przestępstwa grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj