fot. wikipedia.org

We wrześniu kolejne prace ekshumacyjne na Powązkach

We wrześniu IPN rozpocznie kolejny etap prace ekshumacyjnych w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach.

Obecnie trwa przenoszenie grobów, pod którymi wg naukowców Instytutu mogą znajdować się szczątki ofiar komunistycznych zbrodni, potajemnie pochowanych w latach 40. i 50.

Badacze będą mogli wejść na teren miesiąc wcześniej niż wcześniej zakładano. To efekt rozmów wiceprezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyka, kierującego od kilku lat pracami, z urzędem wojewody mazowieckiego.

Red. Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka” mówi, że wznowienie prac ma ogromne znaczenie dla naszej wiedzy historycznej i pamięci o Polskich bohaterach, którzy zginęli za Ojczyznę.

– Ja ostatnio byłem w tym miejscu i około kilkunastu w tej chwili grobów jest przeniesionych. Do września jeszcze kolejna partia zostanie przeniesiona w inne miejsce co umożliwi właśnie rozpoczęcie prac. Ja postuluje, żeby powązkom wojskowym przywrócić ten charakter przedwojenny, żeby stała się to znowu metropolia. Polska to miejsce spoczynku polskich bohaterów co wymaga przeprowadzenia dwóch operacji właśnie wydobycia naszych żołnierzy z dołów śmierci, przesunięcia komunistycznych dygnitarzy i zbrodniarzy na inny cmentarz – podkreślił Tadeusz Płużański.

Do tej pory z Kwatery „Ł” udało się wydobyć blisko 200 szczątków ludzkich, z czego zidentyfikowano ponad 40 osób.

Nadal spoczywa tam ok. 100 Żołnierzy Niezłomnych. Najprawdopodobniej są wśród nich szczątki m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego i gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

RIRM

drukuj