fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

MON: podkomisja smoleńska w pełni potwierdza słowa ministra obrony narodowej

Podkomisja do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku w pełni potwierdza słowa ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, co do natury zjawisk zapisanych przez jeden z rejestratorów Tu-154M – poinformowano w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Obrony Narodowej.

„W związku z nieprawdziwymi informacjami, które pojawiły się w materiale radia RMF FM 19 października 2017 roku, Podkomisja do Ponownego Zbadania Katastrofy Lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku informuje, że w pełni potwierdza słowa ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, co do natury zjawisk zapisanych przez jeden z rejestratorów Tu-154M” – czytamy w komunikacie.

Radio RMF FM podało w czwartek rano, że „Podkomisja smoleńska nie potwierdza słów Antoniego Macierewicza”.

„Szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił kilka dni temu, że w zapisie jednego z rejestratorów prezydenckiego tupolewa znaleziono moment, w którym doszło do eksplozji i trwają prace nad wykluczeniem innych interpretacji tego zapisu. Z oficjalnego stanowiska podkomisji MON wynika jednak coś zupełnie innego” – podało radio.

Szef MON Antoni Macierewicz, pytany w sobotę przez dziennikarzy o aktualne ustalenia ws. katastrofy smoleńskiej, powiedział: „moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów”. Szef MON przypomniał wnioski, działającej przy MON podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zawarte w raporcie z kwietnia br.

„Wtedy ustaliliśmy, że doszło do eksplozji, która ostatecznie samolot zniszczyła – to sprawa zasadnicza, bo jest jeszcze wiele dodatkowych szczegółów. Obecnie wiemy dużo więcej. Znaleźliśmy w zapisie jednego z rejestratorów moment eksplozji – został zidentyfikowany. Zajmujemy się obecnie jego analizą i wykluczeniem wszystkich możliwości innej interpretacji tego elektronicznego zapisu” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj