fot. PAP/ Paweł Supernak

Wielka Brytania umieści w Polsce system Sky Sabre i kolejnych żołnierzy

Wielka Brytania rozlokuje w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre. Dodatkowo wyśle 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej. Takie zapowiedzi padły dziś z ust  brytyjskiego sekretarza obrony.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii, Ben Wallace, podczas wizyty w Warszawie spotkał się z szefem MON, Mariuszem Błaszczakiem. Ministrowie poruszyli tematy dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.

Podczas wspólnej konferencji Mariusz Błaszczak podkreślił, że obecność brytyjskich żołnierzy w Polsce wpisuje się w działania związane z wzmacnianiem wschodniej flanki, za co podziękował swojemu brytyjskiemu odpowiednikowi. Minister przypomniał też, że w lutym br. podjęto decyzję o zwiększeniu kontyngentu o kolejnych 350 żołnierzy brytyjskich.

– Również kiedy wszystko wskazywało na rosyjski atak na Ukrainę, siły brytyjskie w Polsce zostały wzmocnione poprzez stacjonowanie w południowo-wschodniej części naszego kraju kolejnych żołnierzy brytyjskich. To była właściwa reakcja wzmacniająca naszą odporność na to wszystko, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Już od lat gościmy żołnierzy brytyjskich w północno-wschodniej części naszego kraju, gdzie razem z żołnierzami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi i chorwackimi dbają o bezpieczeństwo wschodniej flanki – mówił szef MON.

Brytyjskie wojska inżynieryjne wspierają także żołnierzy Wojska Polskiego w ochronie granicy z Białorusią, remontując uszkodzone ogrodzenie i utrzymując drogi dojazdowe do pasa granicznego.

Mariusz Błaszczak podkreślił również, że współpraca polsko-brytyjska układa się bardzo dobrze, jeśli chodzi o przemysł zbrojeniowy. Wskazał m.in. na kontrakty dotyczące programu „Narew” czy współpracę w budowie fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl