Sejm przyjął nowelę dot. służby wojskowej żołnierzy zawodowych

Żołnierze szeregowi będą mogli służyć na kontraktach dłużej niż dwanaście lat. Sejm przyjął wczoraj nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Zmiana przepisów pozwoli na zatrzymanie w służbie wykwalifikowanych żołnierzy. Dotychczas zawodowi szeregowi mogli służyć w wojsku maksymalnie 12 lat, ponieważ ich stopień nie kwalifikował ich do stałej służby. Przeciwko nowym przepisom opowiedziała się wczoraj Platforma Obywatelska.

– Za pieniądze publiczne kupujecie sobie przychylność kolejnej grupy zawodowej. Ja sobie nie wyobrażam, że w bój pójdą ludzie 55, 59-letni starsi szeregowi – mówił Paweł Suski z PO.

Na argumentację Platformy Obywatelskiej odpowiedział m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz.

– Dotyczy to żołnierzy zaprawionych w bojach. To jest kwiat polskiego wojska. Przez 8 lat rujnowaliście Polską armię. Przez 8 lat nie zajęliście się tym problemem. Nie stać naszego kraju na to, by pozbywać się tych żołnierzy z polskiego wojska – podkreślał poseł Wojciech Skurkiewicz z PiS-u.

Zawodowi szeregowi dzięki przedłużonej służbie uzyskają uprawnienia do emerytury wojskowej i odprawy mieszkaniowej. Dotychczas po 15 latach żołnierze otrzymywali emeryturę w wysokości 40 proc. ich uposażenia, czyli około 1500 zł.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl