Senat: prace nad połączeniem funkcji PG i Ministra Sprawiedliwości

Senat kontynuuje prace nad ustawami, które łączą funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Wczoraj izba po dziesięciu godzinach dyskusji, przed godz. 3.00 w nocy, przerwała dyskusję nad poselskimi projektami.

Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych – prokuratury regionalne.

Senatorowie Platformy Obywatelskiej podczas debaty podnosili, że po wejściu w życie ustawy dojdzie do upolitycznienia prokuratury. Zwracali także uwagę, na szybkość procedowania ustaw.

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie oceniło procedowane przepisy. Wiceszef resortu Bogdan Świeczkowski przedstawiając stanowisko resortu podkreślał, że prokuratura jest częścią władzy wykonawczej.

– Nie jest wskazana w Konstytucji jako inny organ władzy czy organ ochrony prawa, czy też organ kontroli. W związku z powyższym, jako że stanowi część władzy wykonawczej, powinna realizować cele związane z zapewnieniem bezpieczeństwa obywateli w zakresie ścigania przestępstw i stania na straży praworządności – powiedział Bogdan Święczkowski.

Do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości miałoby dojść 4 marca. Przepisy zakładają też likwidację odrębnej prokuratury wojskowej. Prawdopodobnie jeszcze dziś odbędą się głosowania Senatu nad ustawami.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl