fot. PAP/Rafał Guz

We wtorek w Senacie „okrągły stół” ws. wyborów prezydenckich z udziałem przedstawicieli klubów i koła

We wtorek w Senacie odbędzie się „okrągły stół” ws. wyborów prezydenckich z udziałem przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sejmowego koła, z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i reprezentantami prezydium Izby.

Sejm uchwalił w miniony wtorek ustawę w sprawie wyborów prezydenckich w 2020 r. Zakłada ona, że w tych wyborach głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Ustawa w środę trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy Lewicy odbyły się rozmowy w ramach okrągłego stołu dotyczące wyborów prezydenckich, z udziałem polityków wszystkich klubów – PiS, KO, KP-PSL, Lewicy oraz koła Konfederacji. Politycy umówili się na kontynuację na wtorek na godz. 14.00.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) potwierdziła, że Senat na tym spotkaniu będzie reprezentowany przez marszałka Tomasza Grodzkiego i wicemarszałków z każdej opcji politycznej.

„Temat będzie jeden: jak się porozumieć, żeby wszystkie siły polityczne w Polsce zawarły jakiś konsensus, którego wyrazem będą wolne, bezpośrednie, równe i tajne wybory na prezydenta. To jest dla nas najważniejsze” – powiedziała Gabriela Morawska-Stanecka.

Poseł PiS Przemysław Czarnek poinformował, że oprócz niego w „okrągłym stole” jego klub będzie reprezentował także poseł Marek Suski i wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Koalicję Obywatelską będzie reprezentował poseł Robert Kropiwnicki, który uczestniczył także w ubiegłotygodniowej edycji rozmów.

Oprócz Gabrieli Morawskiej-Staneckiej z klubu Lewicy w obradach będzie uczestniczył także szef klubu Krzysztof Gawkowski oraz wiceprzewodniczący Krzysztof Śmiszek.

Z klubu Koalicja Polska PSL-Kukiz15 w spotkaniu będą uczestniczyć najpewniej prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz i poseł Stanisław Tyszka, ale też wicemarszałek Senatu Michał Kamiński.

Przewodniczący Konfederacji Jakub Kulesza przekazał, że na spotkaniu będzie też przedstawiciel jego koła. Ostatnio był nim Janusz Korwin-Mikke.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki skierował ustawę ws. wyborów prezydenckich do trzech komisji senackich: Ustawodawczej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Marszałek zapewnił, że Senat będzie pracował nad ustawą intensywnie. Posiedzenie komisji planowane jest na czwartek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl