fot. TT/MON_GOV_PL

Min. M. Błaszczak: Oddając krew żołnierze dowodzą swojemu męstwu i zaangażowaniu

Rozpoczynamy kolejną edycję akcji „Spokrewnieni służbą”; oddając krew żołnierze dowodzą swojemu męstwu i zaangażowaniu – oświadczył w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Minister Błaszczak na poniedziałkowej konferencji prasowej przed gmachem resortu obrony, gdzie zaparkował krwiobus, podkreślił, że 18 maja to dzień szczególny.

„Pamiętamy o setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, ale też szczególnie pamiętamy o żołnierzach z 2. Korpusu Polskiego, którzy 76 lat temu zdobyli Monte Cassino” – podkreślił.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1262297323301998592

Szef MON zaznaczył, że żołnierze gen. Władysława Andersa udowodnili wówczas swoje męstwo i waleczność.

„Także zadali kłam tym wszystkim teoriom snutym prze Sowietów, że żołnierze generała Andersa nie chcą walczyć z Niemcami” – podkreślił minister.

Szef MON zaznaczył, że pamięć o walkach pod Monte Cassino jest szczególnie ważna w czasie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Minister podkreślił, że co roku żołnierze Wojska Polskiego w ramach akcji „Spokrewnieni służbą” uczestniczą w honorowym dawstwie krwi czym, zaznaczył, dowodzą swojej ofiarności i zaangażowaniu.

„Mamy czas epidemii. Codziennie 9 tys. żołnierzy Wojska Polskiego uczestniczy w działaniach, których celem jest zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Są to działania skuteczne” – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Minister zauważył jednak, że z powodu obostrzeń sanitarnych w szpitalach brakuje krwi.

„W związku z tym zwróciłem się z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego o honorowe oddawanie krwi” – oświadczył szef MON.

Podkreślił, że tylko w marcu i kwietniu wojskowi oddali ponad 3 tys. litrów tego cennego surowca. Zastrzegł, że potrzeby lecznic są większe.

„W związku z tym dziś rozpoczynamy kolejną edycję akcji <<Spokrewnieni służbą>>” – oświadczył szef MON.

„W ubiegłym roku w jej ramach żołnierze Wojska Polskiego oddali 5 tys. litrów krwi” – poinformował minister.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że polska armia zawsze stała, stoi i stać będzie na straży bezpieczeństwa Polski. Szef MON podziękował żołnierzem za tę gotowość.

Akcja „[Spokrewnieni służbą]” została zainaugurowana w 2018 r. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych i odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl