Akademia Sztuki Wojennej zastąpi AON

Akademia Sztuki Wojennej zastąpi Akademię Obrony Narodowej – wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej projektu ustawy. Nowa uczelnia ma zachować wojskowy charakter i będzie szkolić kadry – zarówno wojskowe jak i cywilne – dla wszystkich poziomów dowodzenia.

ASW będzie też ośrodkiem eksperckim, prowadzącym badania dotyczące sytuacji geopolitycznej i militarnej w wybranych częściach świata.

Zmiany będą dotyczyły m.in. kadr, kadencyjności poszczególnych organów uczelni oraz obowiązku konsultacji programu studiów z ministrem obrony narodowej.

Gen. brygady Sławomir Kowalski, zastępca dowódcy Centrum Operacji Lądowych Dowództwa Komponentu Lądowego, poinformował, że zmiany są jak na razie w fazie projektu.

– Na razie nie mamy informacji, nie mamy szczegółów – mamy tylko ogólną wiedzę. Szkolenie żołnierzy, tak jak każdej grupy zawodowej, musi być realizowane – na wszystkich szczeblach, zaczynając od tego najniższego taktycznego, przez operacyjny, na strategicznym kończąc. Jest to niezbędnie potrzebne do funkcjonowania sił zbrojnych, do funkcjonowania armii i przede wszystkim dla zapewnienia obronności kraju – podkreślił wojskowy.

Informacja o projekcie uczelni zbiegła się w czasie z powołaniem nowego rektora Akademii Obrony Narodowej.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powołał na to stanowisko podpułkownika dr. Ryszarda Parafianowicza.

Akademia Sztuki Wojennej ma rozpocząć działalność od 1 października bieżącego roku. Tego dnia zniesiona zostanie istniejąca od 1990 r. Akademia Obrony Narodowej.

RIRM

drukuj