Śródmieście w Gdyni z tytułem Pomnika Historii

W Gdyni, z udziałem prezydenta, odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy z okazji nadania Śródmieściu miasta tytułu Pomnika Historii. Gdyński Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w oświadczeniu zaprotestował przeciwko wykorzystywaniu instytucji samorządowej w prowadzeniu kampanii wyborczej.

Podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski wyraził radość, że mógł „ukoronować proces, który jest w Gdyni widoczny: dbałości o marzenia o nowoczesnej Polsce, dbałości o substancję zabytkową, ale po to, aby odważniej myśleć o przyszłości”.

Gdyńscy radni PiS-u, w stanowisku, zwracają uwagę, że nie było najmniejszej potrzeby, aby walory modernistycznego Śródmieścia Gdyni doceniać akurat w trakcie kampanii wyborczej.

Nadanie Śródmieściu tytułu Pomnika Historii jest słuszną decyzją z której bardzo się cieszymy. Jednak walory zabytkowe Gdyni były takie same trzy miesiące temu i takie same będą po wyborach. Nie było żadnego powodu, żeby organizować to akurat w środku kampanii wyborczej, poza takim powodem, żeby powstało kampanijne wydarzenie budujące wizerunek Bronisława Komorowskiego, wpisujący się w jego kampanię. Jako Klub Radnych PiS wystosowaliśmy apel, żeby władze samorządowe Gdyni nie wpisywały się w tę kampanię, by nie dawały swojej twarzy i wizerunku kampanii Bronisława Komorowskiego. Władze samorządowe – jako władze – powinny służyć wszystkim mieszkańcom Gdyni – powiedział Marcin Horała, przewodniczący gdyńskiego Klubu Radnych PiS.

Obszar Pomnika Historii obejmuje ukształtowaną w okresie 20-lecia międzywojennego część centrum Gdyni. Uznano, że „to wyjątkowy przykład miasta budowanego wraz z portem od postaw”.

Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” Roman Dambek mówi, że rozwój Gdyni to zasługa społeczeństwa.

– Gdynia sama z siebie – już przed wojną – wybudowała port gdyński, gdyż Wolne Miasto Gdańsk, port w gdańsku utrudniał rozwój handlu z resztą Europy i świata. II Rzeczpospolita pokazała, że ten zbiorowy wysiłek polskiego narodu, w tak krótkim czasie – zaledwie 19 lat – dał taki efekt. W 1920 roku Pomorze, Kaszuby wróciły do Polski. Od 1926 roku Gdynia posiada prawa miejskie. Na początku lat 20. rozpoczął się proces budowy portu – było to wysiłek na wielką skalę i jest to zasługa społeczeństwa – dodał Roman Dambek.

Na obszarze Śródmieścia o powierzchni ok. 88 ha znajduje się ok. 450 budynków, w większości 5- i 6-kondygnacyjnych. Lista Pomników Historii funkcjonuje od 1994 r.; Śródmieście Gdyni jest 60. pozycją na liście.

RIRM

drukuj