fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: Polacy wybrali prezydenta, który realizuje ich cele i reprezentuje tradycyjne wartości

Zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy było do przewidzenia. Pomimo zawirowań w kampanii i jej długości oraz niepokoju związanego z koronawirusem, to wynik prezydenta jest imponujący. Polacy wybrali osobę, która realizuje ich cele i reprezentuje tradycyjne wartości ­– powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prof. Arkadiusz Jabłoński wskazał, że frekwencja jest ogromnym zaskoczeniem. Według danych z 99,98 proc. obwodów frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 67,97 proc. Jego zdaniem, Polacy udowodnili swoją determinację i mobilizację, biorąc udział w niedzielnych wyborach.

– Wyborcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i to po obu stronach pewnej „barykady politycznej”. Frekwencja pokazuje, że demokracja w Polsce ma się naprawdę dobrze, a Polacy są świadomi realnego wyboru i wpływu na władzę – zaznaczył socjolog.

Rozmówca Radia Maryja dodał, że wpływ współczesnej cywilizacji ma duże oddziaływanie na młody elektorat.

– Młodzi, będąc z natury konformistyczni, będą opowiadać się za doraźną rzeczywistością. Rafał Trzaskowski prowadził swoją kampanię w taki sposób, aby młodzieży dostarczyć argumentów, których najbardziej potrzebowała. Zdaniem młodych, Andrzej Duda reprezentuje wartości, które dla nich są staromodne i nie są zgodne z tym, co oferuje im współczesny świat – zauważył.

Według socjologa, wokół programu „500 plus” wytworzyło się pewnego rodzaju „atmosferę wstydu”.

– Ci młodsi ze społeczeństwa uważają, że program ten był formą przekupienia, kierowali się egoistycznymi przekonaniami. Wstydzili się przyznać, że jest to dla nich ważna pomoc materialna. W swoich wyborach mogli nie doceniać, ile wartości niesie ze sobą ten program. Wielu rodzinom pomógł – wskazał prof. Arkadiusz Jabłoński.

Zdaniem profesora programy wprowadzone w trakcie prezydentury Andrzeja Dudy umożliwiły Polakom życie na wyższym poziomie. Pytany o przepływ wyborców Konfederacji powiedział, że ta ilość rozłożyła się proporcjonalnie.

– Zakładając, że większość sympatyków Krzysztofa Bosaka oddało w niedzielę głos, to ponad połowa z nich przypadła Andrzejowi Dudzie. Zachowanie pozostałych jest dla mnie zupełnie niezrozumiałe – popierając Rafała Trzaskowskiego, opowiadali się za przeciwnymi wartościami, które prezentowała Konfederacja nawet w kwestiach ekonomicznych – powiedział.

Cała rozmowa z prof. Arkadiuszem Jabłońskim jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj