fot. PAP/EPA/Mauricio Duenas Castaneda

Kolumbia: kandydat lewicy Gustavo Petro zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich

Kandydat lewicy, 62-letni lider lewicowej koalicji Ludzka Kolumbia Gustavo Petro został zwycięzcą pierwszej tury przeprowadzonych w niedzielę wyborów prezydenckich w Kolumbii, uzyskując ponad 40–procentowe poparcie. Rezultat ten ogłoszono po przeliczeniu 99,7 proc. oddanych głosów.

Drugie miejsce w głosowaniu zajął populista Rodolfo Hernandez z Ligi Antykorupcyjnej z ponad 28-procentowym poparciem wyborców, wyprzedzając kandydata prawicy tradycyjnie rządzącej w Kolumbii, Federico Gutierreza, który uzyskał blisko 24 procent głosów. Polityk ten ma za sobą poparcie szerokiego sojuszu kolumbijskich konserwatystów, którzy widzieli w nim kandydata na miejsce dotychczasowego prezydenta Ivana Duque, najbliższego sojusznika USA w Ameryce Łacińskiej.

Petro i Hernandez będą walczyć o prezydenturę w drugiej turze wyborów 19 czerwca.

Pierwsza odbyła się w atmosferze ostrej polaryzacji społecznej wynikającej z pogłębionego skutkami pandemii szybko narastającego kryzysu gospodarczego i społecznego oraz przemocy na terenach wiejskich, gdzie państwo nie radzi sobie ze zbrojnymi bandami handlarzy narkotyków.

W głosowaniu, które przebiegało bez poważniejszych zakłóceń, wzięło udział 21 milionów, tj. 54 proc. wyborców, co uważane jest w Kolumbii za stosunkowo wysoką frekwencję.

Jak wykazały najnowsze badania socjologiczne, ponad 85 proc. Kolumbijczyków uważa, iż kraj „nie znajduje się na właściwej drodze”. Tak niepokojących nastrojów w społeczeństwie – stwierdzają zgodnie latynoamerykańskie media – nie notowano w Kolumbii od końca lat 90-tych ubiegłego stulecia, tj. okresu największej aktywności skrajnie ultralewicowych ruchów partyzanckich w tym kraju.

Nad przebiegiem wyborów nowego prezydenta, które media Ameryki Łacińskiej określały jako „najważniejsze w tej części świata”, czuwała armia kolumbijska. Na czas głosowania 16.OOO żołnierzy skierowano na granicę z Wenezuelą, a wojsko wstrzymało praktycznie na czas wyborów ruch na pozostałych granicach.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl