fot. pixabay.com

Dofinansowanie dla młodych rolników. O wsparcie można ubiegać się jeszcze tylko dziś

Mija dziś termin składania wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Hodowcy mogą otrzymać 150 tys. złotych.

 

Dofinansowanie jest bezzwrotne i wypłacane w dwóch ratach. Pierwszą część w wysokości 120 tys. zł otrzymuje się po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, a drugą – 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Przyznane środki można wykorzystać m.in. na zakup gruntów, maszyn, zwierząt bądź prace budowlane. Z premii mogą skorzystać osoby, które w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat, a także posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Pozostałe warunki ubiegania się o dofinansowanie wskazał Paweł Wojcieszak, rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Starające się o takie wsparcie osoby powinny mieć gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara. Rolnicy mogą posiadać to gospodarstwo nie dłużej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy. Młody rolnik musi się zobowiązać do tego, że utworzy gospodarstwo o odpowiedniej wielkości ekonomicznej i odpowiedniej wielkości. Ma na to dziewięć miesięcy od otrzymania decyzji o przyznanej pomocy. Jeżeli chodzi o wielkość ekonomiczną, to gospodarstwo musi mieścić się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro. Powierzchnia takiego gospodarstwa powinna być równa co najmniej średniej wielkości powierzchni gospodarstwa w kraju – wyjaśnił Paweł Wojcieszak.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać jeszcze tylko dziś osobiście w oddziałach regionalnych ARiMR, drogą pocztową lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP.

 

RIRM/Zuzanna Dąbrowska, Warszawa

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl