fot. PAP/EPA

D. Trump przyjął nominację na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach

Ubiegający się o reelekcję przywódca USA Donald Trump przyjął w czwartek oficjalnie nominację na kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta w listopadowych wyborach. Uczynił to w przemówieniu sprzed Białego Domu.

Wystąpienie Donalda Trumpa to kulminacyjny moment czterodniowej i odbywającej się głównie wirtualnie konwencji Partii Republikańskiej, na której w poniedziałek delegaci tego ugrupowania udzieli mu nominacji. W partyjnych prawyborach urzędujący prezydenta USA de facto nie miał konkurencji. Akceptując nominację Donald Trump stał się oficjalnym kandydatem Republikanów i w wyborach 3 listopada zmierzy się z nominowanym przez Demokratów byłym wiceprezydentem Joe Bidenem.

Na dobę przed mową Donalda Trumpa w pogranicze Teksasu i Luizjany uderzył huragan Laura, który według wstępnych danych spowodował śmierć co najmniej czterech osób. To właśnie od słów wsparcia dla mieszkańców południa USA wystąpienie zaczął prezydent Trump. Na trawniku przed Białym Domem towarzyszyło mu kilkuset przedstawicieli amerykańskiej administracji i jego sympatyków.

Przy wiwatach tłumu Donald Trump przypominał swoje działania w trakcie prezydentury, w tym ograniczenie regulacji, wycofanie USA z paryskiego porozumienia klimatycznego i układu nuklearnego z Iranem oraz zakończenie Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).

Przywódca USA kilkukrotnie krytykował swojego kampanijnego kontrkandydata.

„Spędziliśmy minione cztery lata na odwracaniu szkód wyrządzonych przez Joe Bidena w ciągu ostatnich 47 lat – stwierdził prezydent.

Donald Trump nazwał kandydata Demokratów „niszczycielem amerykańskich miejsc pracy” i wypominał mu, że jako parlamentarzysta głosował za wojną w Iraku.

Jednocześnie wyraził opinię, że na zakończonej w minionym tygodniu konwencji Demokratów „prawie nie było słowa o ich programie”. Prezydent ocenił, że było tak, gdyż agenda jego rywala to „najbardziej radykalny zbiór propozycji jaki kiedykolwiek wysunął kandydat z głównej partii”.

„Joe Biden jest słaby. Słucha rozkazów od liberalnych hipokrytów, którzy prowadzą swoje miasta na manowce (…)” – stwierdził Donald Trump.

Przywódca USA ocenił, że stawką wyborów jest „amerykański sen”, któremu zagraża socjalizm. Przekonywał, że Demokraci uznają Stany Zjednoczone za „niegodziwy kraj, który musi być ukarany za swoje grzechy”, a głosowanie 3 listopada jest „najważniejsze w historii naszego państwa”.

W kwestii koronawirusa prezydent USA zadeklarował, że do końca roku powstanie na niego szczepionka i wyraził przekonanie, że przy współpracy epidemia zostanie pokonana.

„Niebosiężny amerykański duch pokonał każde wyzwanie i wzniósł nas na szczyt ludzkich wysiłków” – stwierdził, przemawiając na tle flag USA.

Po zakończeniu mowy spod Pomnika Waszyngtona w centrum amerykańskiej stolicy odbył się pokaz fajerwerków, który zakończył konwencję.

W jej trakcie Republikanie przedstawiali swoje ugrupowanie jako konserwatywne, ale zróżnicowane, podkreślając rolę mniejszości etnicznych oraz kobiet w partii. Czwartkowe wystąpienie Donalda Trumpa bezpośrednio poprzedzało przemówienie jego córki oraz doradczyni Ivanki Trump.

„Republikanie idą do przodu zjednoczeni, zdecydowani i gotowi powitać miliony Demokratów, niezależnych i każdego kto wierzy w wielkość Ameryki i sprawiedliwe serca Amerykanów” – mówił prezydent Donald Trump.

Zapowiedział, że Stany Zjednoczone nałożą cła na firmy, które wycofają się z USA, by poza granicami tworzyć miejsca pracy.

Do przemówienia Donalda Trumpa doszło w trakcie kolejnych już w tym roku demonstracji i zamieszek spowodowanych postrzeleniem przez policję w Kenoshy w stanie Wisconsin 29-letniego Afroamerykanina Jacoba Blake’a. Kwestie bezpieczeństwa oraz nierówności rasowych stały się obok koronawirusa i polityki wobec Chin głównymi tematami tegorocznej kampanii.

Kandydat Demokratów prowadzi w sondażach, ale w ostatnich dniach w kilku kluczowych stanach Donald Trump zaczyna nadrabiać do niego stratę.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl