fot.twitter.com/AdamBielan

A. Bielan: D. Trump przyleci do Polski 5 VII; następnego dnia rozmowa z Prezydentem RP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przybędzie do Polski 5 lipca; następnego dnia najpierw porozmawia w cztery oczy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą – powiedział w niedzielę wicemarszałek Senatu Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości.

„Donald Trump przyleci późnym wieczorem piątego lipca (…), będzie spał w Warszawie i od rana, szóstego lipca, będzie najpierw rozmawiał w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą, bo on jest gospodarzem tej wizyty i całego szczytu Trójmorza” – wskazał w niedzielę wieczorem w programie TVP Info wicemarszałek Senatu.

Bielan zapowiedział także, że tego samego dnia będzie miało miejsce „ważne przemówienie – o godz. 13.00 na Placu Krasińskich w Warszawie”.

We wtorek Biały Dom poinformował, że Trumpowi towarzyszyć będzie w Polsce pierwsza dama Melania Trump. Jak podano, prezydent podczas wizyty w naszym kraju weźmie również udział jako gość honorowy w szczycie inicjatywy Trójmorza, podczas którego przeprowadzi rozmowy z przywódcami państw regionu.

Tematami wiodącymi wizyty amerykańskiego prezydenta mają być kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca ekonomiczna i rozwojowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a regionem Trójmorza.

Bielan zwrócił uwagę w niedzielę na planowane „szersze spotkanie delegacji polskiej i amerykańskiej, bo Donaldowi Trumpowi będzie towarzyszyć wielu ważnych ministrów”.

„A później będą spotkania z innymi przywódcami, którzy przyjadą na ten szczyt” – dodał.

Pytany, czego będą dotyczyły rozmowy między przedstawicielami z Polski i USA, wicemarszałek zapowiedział, że „głównych zagadnień relacji ze Stanami Zjednoczonymi”. Bielan wyjaśnił, że będą poruszane „przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa – zarówno tego twardego bezpieczeństwa, czyli naszej współpracy wojskowej w ramach sojuszu NATO, ale również bezpieczeństwa energetycznego – oraz kwestii współpracy gospodarczej”.

O spodziewanych rezultatach wizyty prezydenta USA w Polsce wypowiedział się też w niedzielę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

„Ta wizyta przekracza kwestię tylko obecności wojsk amerykańskich czy wojsk NATO-wskich na naszym terenie. Chociaż to oczywiście ma olbrzymie znaczenie i ta wizyta jest potwierdzeniem tego, że USA na trwałe angażują swoje siły zbrojne na wschodniej flance NATO, na trwałe są gotowe wspierać państwa Europy Środkowej i bronić nadal Europy, a zwłaszcza państw Europy Środkowo-Wschodniej. To bardzo ważne, dlatego że nad tymi kwestiami zawieszano znak zapytania i ciągle trwa ta propaganda – zarówno w Polsce, jak i poza Polską – minimalizująca albo wręcz podważająca intencje rządu USA, a zwłaszcza prezydenta Trumpa. To takie fake news, to taka próba destrukcji psychologicznej i moralnej sojuszu polsko-amerykańskiego” – powiedział minister obrony w programie „Minęła 20” w TVP Info.

Minister wskazał, że chodzi jeszcze „o coś więcej”.

„Polska jest zaangażowana od dłuższego czasu (…) w tworzenie bloku, porozumienia państw Europy Środkowej – od Odry po Kaukaz i od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyckie. To jest niesłychanie istotne dla naszego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa całej Europy. To są państwa, które mają doświadczenia z dwoma totalitaryzmami, a przede wszystkim doświadczenie z agresją i imperializmem rosyjskim. To są państwa, które łączy wiele w wymiarze gospodarczym, społecznym i także politycznym” – tłumaczył Macierewicz.

Dopytywany, czy oczekuje wsparcia Trumpa dla tego projektu, Macierewicz odparł: „To wsparcie już nastąpiło. Przyjazd, decyzja USA, że pan prezydent Trump przyjedzie właśnie na kongres państw Międzymorza jest symbolicznym, ale bardzo silnym wsparciem i to jest dla nas naprawdę bardzo, bardzo dobra wiadomość”.

Jak zaznaczył, dotyczy to także naszego wsparcia dla Ukrainy i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej, także problemu Gruzji.

„To są te państwa, które miały zostać przyjęte do NATO, tak było w planach pana prezydenta Kaczyńskiego, a później agresja rosyjska i błędy w polityce PO nie dopuściły do tego” – podkreślił szef MON.

PAP/RIRM

drukuj