Przedstawiciele obu Korei i USA spotkają się w Helsinkach

W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie przedstawicieli Korei Północnej, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych w Helsinkach. Fińskie MSZ potwierdziło już wizytę północnokoreańskiego polityka.

Najprawdopodobniej spotkanie odbędzie się w gronie trzech polityków. Choi Kang, który pełni funkcję wicedyrektora departamentu ds. USA podejmie rozmowy z przedstawicielem Korei Południowej oraz z byłym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w tym kraju.

Co będzie tematem spotkania dyplomatów dokładnie nie wiadomo. Jak podają fińskie media mają to być rutynowe i nieoficjalnej rozmowy. Są jednak spekulacje, że negocjacje z udziałem przedstawiciela Korei Północnej mogą dotyczyć kwestii rozbrojenia nuklearnego, a także sytuacji w Azji Północno- Wschodniej.

Przedstawiciele Korei Północnej odbywają wiele nieoficjalnych wizyt. W ubiegłym roku, również w Finlandii, przebywał szef północnokoreańskiego departamentu spraw zagranicznych ds. Europy.

W ubiegłą sobotę zakończyły się trzydniowe rozmowy w Sztokholmie, w których uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Korei Północnej i Szwecji. Celem rozmów było przygotowanie ewentualnego spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj