fot. pixabay.com

Wyższe OC dla piratów drogowych. Firmy ubezpieczeniowe wkrótce zyskają dostęp do historii wykroczeń drogowych kierowców

Piraci drogowi będą płacić za ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)  znacznie więcej niż pozostali kierowcy. Składki za obowiązkowe polisy będą powiązane z punktami karnymi i mandatami. Wgląd w ich historię firmy ubezpieczeniowe zyskają 17 czerwca 2022 roku. 

O powiązanie wysokości OC z mandatami i punktami karnymi branża ubezpieczeń postulowała od lat. Po zmianie składki kierowców popełniających najcięższe wykroczenia drogowe mogą być podniesione nawet o kilkaset procent.

Poseł Jerzy Polaczek (PiS), wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury, mówi, że przepisy pozwolą na bardziej sprawiedliwe obliczanie składek.

– Nowe rozwiązania będą premiowały kierowców, którzy – uczestnicząc w ruchu – zachowują przepisy drogowe i jeżdżą zgodnie z dopuszczalnymi prędkościami w poszczególnych kategoriach dróg. Regulacje dotyczące zróżnicowania ubezpieczeń dla osób, które mają na koncie wiele naruszeń, mają służyć zróżnicowaniu stawek. Jest to praktyka obowiązująca już w niektórych państwach europejskich. Ta regulacja służy płaceniu niższych składek dla tych, którzy jeżdżą bezpieczniej – wskazuje wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Firmy ubezpieczeniowe będą miały dostęp do danych o punktach karnych do dwóch lat wstecz. Informacje będą czerpały bezpośrednio z Centralnej Ewidencji Kierowców. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która została przyjęta w grudniu 2021 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl