fot. PAP/EPA

Kryzys humanitarny w Wenezueli. Caritas Polska ruszyła z programem pomocowym

Caritas Polska pomaga Wenezuelczykom przygotowując paczki z żywością. Wszystko w ramach akcji „Paczka dla Wenezueli”. Ponad 4,8 miliona ludzi wyjechało z Wenezueli z powodu trwającego w tym kraju od 2015 r. kryzysu humanitarnego. 

Wenezuela od kliku lat zmaga się z poważnym kryzysem społecznym, gospodarczym i politycznym. W kraju dominuje bieda, głód i przemoc. Niepewność jest przerażająca. Tym bardziej, że obecny kryzys pogorszyła sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Coraz więcej Wenezuelczyków ucieka z kraju. Lepszego życia szukają w krajach ościennych. Do tej pory Wenezuelę opuściło już prawie 5 milionów mieszkańców. 2 miliony jako swoją destynację wybrało Kolumbię.

– Właśnie tam w Kolumbii żyją oni w ogromnym ubóstwie. Starają się znaleźć dorywcze zatrudnienie, starają się przetrwać każdy dzień – powiedział Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Z pomocą dla Wenezuelczyków w regionie Norte de Santander w Kolumbii ruszyła Caritas Polska, która uruchomiła program „Paczki dla Wenezueli”. W paczkach, które trafią do Wenezuelczyków  znajdą się między innymi żywność i leki. Pomoc w pierwszej kolejności trafi do rodzin wielodzietnych, osób starszych, niepełnosprawnych oraz kobiet w stanie błogosławionym.

– Caritas Polska zdecydowała przekazać 9 tysięcy 200 paczek, które przez następne pół roku będą trafiać do prawie 600 wenezuelskich rodzin w Kolumbii oraz do jadłodajni, które będą przygotowywać paczki żywnościowe – dodał Maciej Dubicki.

Jedna taka paczka to wartość około 20 euro. Caritas Polska zachęca każdego dobrej woli do wsparcia programu.

TV Trwam News

drukuj