Wielkanocna Akcja Caritas na dom dla niepełnosprawnych

Około 53 tys. baranków z logo Caritas rozprowadziły w tym roku parafie archidiecezji krakowskiej w ramach akcji „Podziel się wielkanocną radością”. Jak co roku, złożone ofiary przeznaczone są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym.

Przeprowadzana po raz szesnasty w naszej archidiecezji akcja pomogła uzyskać fundusze na rozpoczęcie budowy domu dla osób niepełnosprawnych w Spytkowicach.

Tradycyjnie złotówka z przekazanej do Caritas ofiary za każdego baranka przeznaczona zostanie na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym w parafiach. Pozostała część ofiary, po odliczeniu kosztów produkcji baranków, przeznaczona zostanie na budowę domu w Spytkowicach.

Nieruchomość w Spytkowicach Caritas Archidiecezji Krakowskiej otrzymała od mieszkających w USA pp. Tadeusza i Eugenii Góreckich. Zgodnie z wolą darczyńców, na działce ma powstać dom dla osób niepełnosprawnych. Caritas uzyskała już niezbędne zezwolenia związane z budową domu. Opracowany został projekt placówki dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych wraz z możliwością zamieszkania w internacie dla osób z dalszych miejscowości.

W zaprojektowanym dwukondygnacyjnym budynku na parterze znajduje się 7 sal przeznaczonych na warsztat terapii zajęciowej, zakład pracy chronionej lub inną podobną placówkę dla osób niepełnosprawnych wraz z pomieszczeniami pomocniczymi: salą rehabilitacji, pomieszczeniami sanitarno-socjalnymi oraz gabinetami lekarsko-pielęgniarskim i psychologa. Na poddaszu zaplanowano trzy pokoje mieszkalne dla osób niepełnosprawnych z pełnymi węzłami sanitarnymi. Łącznie powierzchnia użytkowa zaprojektowanego domu wynosi 608,05 m kw. Zaprojektowana została także infrastruktura: drogi wewnętrzne, parkingi i przyłącza oraz ogrodzenie terenu

O potrzebie budowy domu dla osób niepełnosprawnych w Spytkowicach wypowiedziało się pozytywnie Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

W ubiegłym roku ofiary za baranki zostały przeznaczone na rozbudowę Stacji Opieki Caritas w Gdowie. Rozbudowaną stację pobłogosławi 8 kwietnia ks. bp Grzegorz Ryś.

Caritas/RIRM

drukuj