fot. PAP/EPA

Rząd zamierza zwiększyć wydatki na polską armię

Rząd Zjednoczonej Prawicy planuje jeszcze bardziej zwiększyć wydatki na armię. Już wkrótce Polska może przeznaczać 4 proc. PKB na obronność, czyli około 100 mld złotych. W czwartek na posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie ustawy o obronie Ojczyzny. Liczba żołnierzy ma wzrosnąć do 300 tysięcy. Do armii trafi nowoczesny sprzęt.

Polska przeznacza na obronność ponad 2 proc. PKB. Rząd chce zwiększyć wydatki na ten cel nawet do 4 procent.

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, w obozie Zjednoczonej Prawicy jest wstępnie zielone światło. Problemem może być jednak przekroczenie reguł zadłużenia.

Przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Michał Jach, z zadowoleniem przyjął informacje o możliwym radykalnym wzroście finansowania sił zbrojnych.

– Polska rozwija się bardzo szybko. Będziemy mieli dużo więcej pieniędzy, ale sprzęt jest nam potrzebny teraz, a nie za 10 lat. Oczywiście wielką pracę już wykonał Narodowy Bank Polski i prezes Adam Glapiński, bo szukają takich możliwości, ażeby nie naruszyć dyscypliny finansowej obowiązującej w krajach UE. To się dzieje i mam nadzieję, że zostanie wdrożone, bo bez tego bardzo trudno byłoby nam znaleźć środki – powiedział Michał Jach.

Rząd od początku sprawowania władzy rozbudowuje i modernizuje armię. Nasi żołnierze będą wkrótce dysponować systemem obrony przeciwrakietowej Patriot.

Do sił powietrznych mają trafić nowoczesne myśliwce F-35. Trwa także procedura zakupu czołgów Abrams.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl