fot. PAP/Artur Reszko

W Ostrołęce otworzono Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W Ostrołęce oficjalnie otworzono Muzeum Żołnierzy Wyklętych. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie upamiętniać Żołnierzy Niezłomnych, którzy walczyli o wolną Polskę w czasach reżimu komunistycznego.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda. Prezydent wyraził w nim ufność, że muzeum będzie umacniać pamięć o narodowych bohaterach i dumę z dziejów naszej Ojczyzny.

List podczas uroczystości odczytał prezydencki minister, Wojciech Kolarski.

– Bardzo się cieszę, że tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostaje uświetniony inauguracją działalności nowej placówki. W ten sposób spełniony zostaje postulat instytucjonalizacji pamięci o powstaniu antykomunistycznym. Od dziś będzie ona mieć tutaj swój dom, za którego stworzenie wyrazy uznania i wdzięczności kieruję do władz miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziękuję również wszystkim innym osobom i organizacjom, które przyczyniły się do realizacji inicjatywy – przeczytał Wojciech Kolarski.

W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Szef resortu kultury odczytał list od premiera RP Mateusza Morawieckiego.

– Wierzyli, że ich ofiara w walce o wolną ojczyznę nie pójdzie na marne. Dziś wiemy, że tak się stało. Szanowni Państwo. Wolna Rzeczpospolita ma wobec Żołnierzy Wyklętych dług i zobowiązanie, które jako wspólnota narodowa musimy godnie wypełniać. Przywracanie pamięci o bohaterach to nasza powinność i przywilej – odczytał wicepremier Piotr Gliński.

 

https://twitter.com/kultura_gov_pl/status/1498607538530623496

Budowa muzeum zakończyła się w 2019 roku. Rok później zawarto umowę na wykonanie pierwszej części wystawy stałej.

Placówka jest jednostką prowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [więcej] 

 

RIRM

drukuj