PAP/EPA

W Parlamencie Europejskim trwają dyskusje dot. ataku Rosji na Ukrainę

W belgijskiej stolicy trwają dziś dyskusje w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przygotowany został też wspólny projekt rezolucji sześciu grup politycznych.

Wszyscy szefowie frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego zgodnie potępili ostatnie tragiczne wydarzenia na Ukrainie spowodowane rosyjską inwazją. Podkreślili również potrzebę jedności Unii Europejskiej.

Europosłowie wysłuchali oświadczeń Rady i Komisji z zadowoleniem przyjmując aktywne podejście kilku europejskich rządów, w tym Polski, w sprawie otwarcia granic dla uchodźców z Ukrainy. W Brukseli we wtorek doceniono to, że w przypadku wojny poszkodowani ludzie spoza Unii Europejskiej, uciekający przed konfliktem zbrojnym, mogą liczyć na schronienie właśnie we Wspólnocie.

Posłowie do PE zsolidaryzowali się z rządami, które zaoferowały ofiarom wojny schronienie, pomoc doraźną i medyczną, jak również azyl osobom uciekającym przed wojną. We wspólnym projekcie rezolucji Parlament Europejski żąda, aby Federacja Rosyjska natychmiast zakończyła wszelkie działania wojskowe na Ukrainie, bezwarunkowo wycofała wszystkie siły wojskowe i paramilitarne oraz sprzęt wojskowy z całego uznanego przez społeczność międzynarodową terytorium tego państwa.

– Europa musi mieć prawdziwą unię bezpieczeństwa i obrony – mówiła szefowa europarlamentu, Roberta Metsola.

Były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Ryszard Czarnecki, wyraził zadowolenie z tego, że Parlament Europejski, gdy chodzi o politykę wobec Ukrainy i jej agresora, wreszcie mówi głosem Polski

– To ważne, że polska narracja zwyciężyła. Polska wreszcie jest publicznie doceniana, chwalona za to, co robi, gdy chodzi o uchodźców z Ukrainy. Spotkałem się z komisarzem Lenarčičem ze Słowenii, odpowiedzialnym za sytuacje kryzysowe w UE. Na Komisji Rozwoju mówił parokrotnie o tym, co robi nasz kraj. Wypowiadał się o Polsce w samych superlatywach, choć oczywiście posłowie lewicy, np. z Włoch mówią: „No tak, pomagacie Ukraińcom, a czemu nie pomagaliście Afgańczykom?” Nie rozumieją tego, że Ukraińcy to wielkie podobieństwo kulturowo-cywilizacyjne i religijne – wskazał europoseł Ryszard Czarnecki.

Wtorkowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego to pochodna rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl