fot. PAP/Piotr Nowak

Szef rządu: Jeszcze w tym roku Polska odejdzie od rosyjskich dostaw gazu LPG

Jeszcze w tym roku Polska odejdzie od rosyjskich dostaw gazu LPG – zapowiedział premier RP Mateusz Morawiecki. Nie szybciej, czego chciała opozycja.

Polska to jedyny europejski kraj, który przedstawił tak radykalny plan odchodzenia od rosyjskich źródeł energii – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany: Dlaczego Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zakazuje importu gazu płynnego LPG z Rosji? Wskazał, że działania, by odejść również od tych dostaw, zostały podjęte.

LPG, czyli gaz, który jest używany przez ponad 3 mln użytkowników samochodów, ale także do ogrzewania domów, będzie również podlegał tym samym ograniczeniom, restrykcjom i embargo, które zaoponowaliśmy wraz z radykalnym odejściem od węglowodorów. Tak, jak w przypadku gazu do końca roku rezygnujemy z gazu LNG (gazu płynnego) i zrezygnujemy również z gazu LPG – stwierdził premier.

Wicepremier Jacek Sasin senacką poprawkę określił „jako złą i szkodliwą”. Mówił, że sankcje będą skuteczne tylko wtedy, gdy zdecyduje się na nie cała Unia Europejska. Dodał, że zakaz importu LPG nie przyniesie żadnych efektów. Wprowadzenie embarga – mówił wicepremier – nie wyrzuci rosyjskiego gazu skroplonego z Polski. Paliwo dalej będzie, ale za pośrednictwem innych państw: Litwy czy Niemiec.

– W przeciwieństwie do węgla czy ropy naftowej, które ze względu na właściwości fizykochemiczne jest możliwe stwierdzenie, z jakiego kraju te surowce pochodzą, w tym przypadku takiej możliwości nie ma – zauważył Jacek Sasin.

Produkcja krajowa odpowiada za zaledwie 20 proc. zapotrzebowania na LPG w Polsce. Wicepremier Jacek Sasin mówił, że zwiększane są możliwości produkcyjne, jednak jest to działanie, które wymaga czasu. Wprowadzenie embarga uderzy mocno w najuboższych Polaków i – według ministra aktywów państwowych – drobnych przedsiębiorców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl