fot. PAP/Lech Muszyński

Premier M. Morawiecki: Rząd zrobi wszystko, aby zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia Odry

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia dla Odry. Dodał, że celem działań będzie też znalezienie i ukaranie winnych tego przestępstwa ekologicznego.

Nie wykluczył także kolejnych konsekwencji kadrowych po dymisjach Przemysława Dacy, szefa przedsiębiorstwa Wody Polskie, i Michała Mistrzaka – szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Premier mówił o tym na konferencji prasowej w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Szef rządu podkreślił, że dramat ekologiczny na Odrze jest bardzo poważny i stanowi ogromne zadanie dla całego państwa i wszystkich służb.

– Minimalizacja skutków, a także zaangażowanie sił i środków po stronie państwa po to, aby przywrócić jak najszybciej, w jaki najkrótszym czasie Odrze jej piękny, przyrodniczy blask, będzie naszym bardzo ważnym priorytetem. Ale także chcemy znaleźć winnych, ukarać sprawców tego ekologicznego przestępstwa, z którym mamy tutaj najprawdopodobniej do czynienia. Według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu jakichś substancji – wskazał Mateusz Morawiecki.     

Premier poinformował przy tym, że przeznaczona zostanie nagroda, która ma pozwolić ująć sprawców zatrucia Odry, które spowodowało masowe śnięcie ryb.

Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, przekazał, że wysokość nagrody wyniesie milion złotych. Odpowiednie postępowanie wyjaśniające prowadzi policja razem z prokuraturą.

RIRM

 

drukuj