W. Waszczykowski

fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Instytucje UE podjęły działania przeciwko konserwatywnemu rządowi w Polsce, ponieważ w Europie dominuje opcja lewicowo-liberalna. Spór ten jest pretekstem, żeby walczyć z polskim rządem

Nie milkną echa po wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, dla tygodnika „Sieci”. Wywiad utrzymany był w mocnym tonie w kwestiach dotyczących relacji Polski z Unią Europejską. „Jest to zapowiedź prowadzenia nowej polityki przez rząd, ale odczytuję to też jako pewną krytykę. Dotychczasowa polityka tolerowania działań Komisji Europejskiej, poszukiwania kompromisu, łagodnego kursu nie doprowadziła do oczekiwanych rozwiązań” – powiedział Witold Waszczykowski, europoseł, były minister spraw zagranicznych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.   

„Skończyła się polityka ustępstw” – zapowiedział Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”. Zdaniem Witolda Waszczykowskiego jest to zapowiedź nowej polityki obozu rządzącego. [czytaj więcej]

– Jest to zapowiedź prowadzenia nowej polityki przez rząd, ale odczytuję to też jako pewną krytykę. Dotychczasowa polityka tolerowania działań Komisji Europejskiej, poszukiwania kompromisu, łagodnego kursu nie doprowadziła do oczekiwanych rozwiązań. Trzeba przypomnieć, że całą sprawę konfliktu z Unią Europejską rozpoczęła Komisja Europejska i inne instytucje, które nie zaakceptowały tego, że w 2015 roku polski rząd podjął się próby naprawienia kwestii w wymiarze sprawiedliwości, które nie były naprawiane od czasów komunistycznych i zepsute przez odchodzącą wówczas od rządów Platformę Obywatelską – zwrócił uwagę były minister spraw zagranicznych.

Gość Radia Maryja ocenił, że lewicowo-liberalna Bruksela walczy z konserwatywnym rządem w Polsce. [czytaj więcej]

– Instytucje unijne doszły do wniosku, że traktaty nie dają już żadnych możliwości do ingerowania w kwestie wymiaru sprawiedliwości, więc instytucje te podjęły działania przeciwko konserwatywnemu rządowi w Polsce, ponieważ w Europie dominuje opcja lewicowo-liberalna. Spór ten jest pretekstem, żeby walczyć z polskim rządem – mówił europoseł.

Dotychczas rząd prowadził politykę ustępstw w relacjach z Unią Europejską. Taktyka ta nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.

– Rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął próbę kompromisów z Unią Europejską, ale został wielokrotnie oszukany. Stąd zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, aby zmienić podejście. Jest to tylko zapowiedź. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji – akcentował były minister spraw zagranicznych.

Witold Waszczykowski zwrócił uwagę, że konflikt między Unią Europejską a polskim rządem może zostać wykorzystany przez instytucje unijne do prowadzenia antyrządowej narracji.

– Konflikt będzie podgrzewany do ostatniego dnia kampanii wyborczej przez instytucje Unii Europejskiej, a może nawet pokuszą się o łamanie ciszy wyborczej. Celem konfliktu jest doprowadzenie do upadku konserwatywnego rządu i powrotu Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej – dodał.

Europoseł wskazał, że Polska może wyjść z tego sporu zwycięsko pod warunkiem determinacji i silnej woli.

– Rząd nie jest skazany na porażkę. Mamy możliwość się bronić. To zależy od naszej determinacji i woli. Musimy określić nasze decyzje i wyznaczyć obronę interesów. Na przestrzeni lat wiele rządów europejskich było poddawane presji, ale nie dopuszczali ustępstw i dzięki temu przetrwali – akcentował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Witoldem Waszczykowskim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl