Dziś wysłuchanie oświadczeń RE i KE ws. Brexitu

Europosłowie wysłuchają dziś oświadczeń Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej na temat decyzji obywateli Zjednoczonego Królestwa w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

W Parlamencie Europejskim są cztery projekty rezolucji. Pierwszy złożyły cztery frakcje polityczne m.in. Europejska Partia Ludowa oraz Zieloni. Odrębny projekt rezolucji złożył w imieniu ECR Syed Kamall – przewodniczący tej frakcji.

Przewodniczący czterech frakcji politycznych wskazali we wspólnej rezolucji, że negocjacje na podstawie Art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczące wystąpienia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty muszą rozpocząć się niezwłocznie po oficjalnej notyfikacji Rady Europejskiej. W związku z tym zwracają się z przygotowanym dokumencie do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona o notyfikowanie wyniku referendum Radzie Europejskiej na posiedzeniu zaplanowanym na 28 i 29 czerwca.

Sygnatariusze wspólnej rezolucji chcą, aby to Komisja Europejska pełniła rolę negocjatora w sprawie Art. 50 unijnego traktatu.  Z kolei w odrębnej rezolucji ECR złożonej przez przewodniczącego Kamalla europosłowie tej frakcji uznali, że stosunki pomiędzy pozostałymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Wielką Brytanią znajdują się obecnie w fazie przejściowej. W oczekiwaniu na formalne wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii  Europejskiej politycy tej grupy również szanują w swojej rezolucji wybór Brytyjczyków. Chcą, aby umowa o wystąpieniu przewidywała ustanowienie w przyszłości pozytywnego i konstruktywnego partnerstwa między państwami członkowskimi Unii Europejskiej a Wielką Brytanią.

Dziś po południu na dwudniowym spotkaniu zbierze się Rada Europejska. Jednym z tematów, jaki poruszą szefowie rządów i państw UE, będzie Brexit.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl