fot. flickr.com

KE ogłosi dziś nowy pakt UE ws. migracji i azylu

Komisja Europejska ogłosi dziś w Brukseli nowy pakt Unii Europejskiej ws. migracji i azylu. Wcześniej Ursula von der Leyen, szefowa KE, zapowiedziała, że w pracach nad dokumentem przyjmie podejście humanitarne oraz zapewniła o solidarności Unii z krajami ratującymi migrantów.

Według „Rzeczpospolitej”, w pakcie znajdzie się zapis o obowiązkowej relokacji uchodźców. Jednak mechanizm ten ma być ostatecznością.

Na wcześniejszych etapach kraj mógłby zaoferować transfery finansowe, pomoc służb i sprzęt, a także zorganizować deportację tych, którzy na azyl nie zasługują. Takie propozycje Komisji Europejskiej musiałaby zaakceptować większość krajów Wspólnoty.

UE nadal nie radzi sobie z kryzysem migracyjnym – oceniła europoseł Beata Kempa. Propozycje zawarte w pakcie są daleko niezadowalające. Polska musi mocno sprzeciwiać się przymusowej relokacji – wskazała.

– Nie bądźmy naiwni – będzie twarde prawo. Wraca kwestia dotycząca przymusowej relokacji uchodźców. To Polska pokazywała, również ja jako minister ds. pomocy humanitarnej, kierunki walki z migracją. Mam nadzieję, że będą one uwzględniane również w nowym pakcie migracji i azylu. Wszelkie miękkie zapisy są niewskazane. Powinniśmy twardo bronić kwestii zakazu przymusowej relokacji, dlatego że kraje, które przyjęły politykę zdecydowaną i roztropną, czyli kwestię pomocy na miejscu, nie mogą ponosić konsekwencji dość nieroztropnej polityki krajów Unii Europejskiej – zaznaczyła poseł do PE.

Polska, Węgry, Czechy i Słowacja nie chciały zgodzić się na obowiązkowe kwoty w poprzedniej propozycji paktu migracyjnego.

O tym, że obecna polityka UE wobec kryzysu migracyjnego jest błędna, świadczy ostatnia decyzja szwedzkich władz, które kończą z tzw. polityką gościnności. Szef tamtejszego rządu przyznał, że istnieje związek między liczbą imigrantów a wzrostem przestępczości zorganizowanej w tym kraju.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl