fot. PAP/Radek Pietruszka

Resort obrony planuje powołać Agencję Uzbrojenia

Szybciej, taniej i precyzyjniej – tak mają wyglądać zakupy sprzętu dla polskiej armii. Spowoduje to Agencja Uzbrojenia, którą planuje powołać resort obrony.

Na obronność Polska przeznacza obecnie ponad 2 proc. PKB. Część tych środków trafia na modernizację sił zbrojnych. Na lata 2019-2026 zawarto 236 umów na kwotę ponad 32 mld zł. Dotąd zakupami dla armii zajmowało się kilka instytucji podległych ministrowi obrony, co powodowało różne komplikacje. Teraz ma się to zmienić – mówił minister Mariusz Błaszczak.

– Mamy przygotowany projekt ustawy o Agencji Uzbrojenia – poinformował.

Według założeń Ministerstwa Obrony Narodowej agencja będzie jedynym ośrodkiem w strukturach władzy, który ma podejmować decyzję o zakupach sprzętu dla wojska. Poprowadzi cały jego proces.

– Zaczęlibyśmy od identyfikacji produktów spełniających wymagania operacyjne, potem poprzez przetarg, negocjacje, umowę, nadzór nad użytkowaniem aż do wycofania z użycia – zapewnił Marusz Błaszczak.

Wojsko ma jedynie informować o zdolnościach, jakie chce uzyskać. Agencja Uzbrojenia czuwałaby nad zakupami dla wszystkich rodzajów wojsk w tym dla marynarki. To na tej gałęzi polskiej armii szczególnie zależy prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

– Była deklaracja prezydenta złożona publicznie w czerwcu tego roku. Propozycja, aby na marynarkę wojenną przeznaczona była określona ustawowo część budżetu obronnego – powiedział Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Wobec wzmożonego procesu modernizacji armii powstanie Agencji Uzbrojenia jest niezbędne – zauważył ekspert do spraw bezpieczeństwa Sebastian Trojan.

– To rozwiązanie umożliwi skumulowanie w jednym miejscu całego procesu i przyczyni się do lepszego doposażenia polskiej armii  – dodał.

Dotąd częstym problemem w nabywaniu nowego sprzętu przez armię była długa i skomplikowana procedura odbioru. Tak było z karabinkiem Grot – mówił dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

– Gdyby nie duża determinacja Ministerstwa Obrony Narodowej, to do dziś (karabinek Grot – red.) nie byłby na wyposażeniu naszych żołnierzy, głównie w Wojskach Obrony Terytorialnej – stwierdził.

Ekspert liczy, ze Agencja Uzbrojenia zlikwiduje biurokratyczne przeszkody. Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło dyskusję o kształcie nowej instytucji. Wkrótce projekt ustawy powołującej Agencję trafi pod obrady rządu.

TV Trwam News

drukuj