fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Kolejny etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej

W kwietniu rozpocznie się drugi etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W województwach mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim powstaną trzy brygady.

Obecnie powstają brygady na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Trwa też nabór na 16 dniowe szkolenia. 21 maja w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie odbędą się pierwsze przysięgi żołnierzy WOT powiedział gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Dowódca WOT podkreśla, że zainteresowanie służbą jest duże. Generał Kukuła dodaje, że czasem powołanie nastąpi później ze względu na ograniczone możliwości szkoleniowe. Formacja powstaje na bazie najlepszych wzorów.

– Wielką wartością dodaną jest to, że budujemy tą naszą formację w Polsce i na naszych wzorcach, wspaniałych historycznych, ale również na wyciągnięciu wszystkiego co najlepsze z tych poszczególnych państw, które zdobywały te doświadczenia latami. Więc system szkoleniowy jest –troszeczkę – podobny do Amerykańskiej Gwardii Narodowej, ale już taktyka walki jest mocno zaczerpnięta z rozwiązań czy to skandynawskich, bardzo jak się okazuje nam bliskich, czy też z naszych historycznych doświadczeń związanych z Armią Krajową i Wyklętymi. Bierzemy wszystko co najlepsze i mam nadzieję, że wkrótce – tak jak powiedziałem – zobaczymy te efekty –  powiedział gen.  Kukuła.

Wojska Oborny Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych, obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych.

WOT mają współdziałać z wojskami operacyjnymi oraz być zdolne do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

MON zakłada, że w 2019 roku WOT będą liczyć 53 tys. żołnierzy. Do tego czasu koszty ich tworzenia i funkcjonowania  rząd szacuje na ponad 3,5 mld zł.

RIRM

drukuj