Dzień pamięci o poległych i zmarłych na misjach i operacjach wojskowych

Wojsko Polskie dziś po raz pierwszy obchodzi dzień pamięci o poległych i zmarłych na misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego sprawowana będzie Msza św. w intencji poległych i zmarłych na misjach oraz ich rodzin.

Dzisiejszej Eucharystii przewodniczył będzie ks. biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek.

Wczoraj w Centrum Weterana w Warszawie odbyły się główne obchody. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, weterani, delegacja Polonii amerykańskiej i rodziny poległych.

Wiceszef MON Bartłomiej Grabski powiedział, że ryzyko utraty zdrowia lub życia trwale wpisane jest w żołnierski los. Jednak śmierć każdego polskiego żołnierza jest dla nas wszystkich zawsze bolesną stratą.

– Drogie rodziny! Dziś obchodzimy dzień pamięci po raz pierwszy. W tym uroczystym dniu gościmy rodziny i bliskich poległych bohaterów. Dziękuję, że jestem razem z wami. To dla mnie zaszczyt. Pragnę was zapewnić, że Wojsko Polskie pamięta o waszych synach, mężach, ojcach i braciach. Pamięta także o was. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych śp. Lech Kaczyński powiedział: „Żołnierz nie umiera. Żołnierz oddaje swoje życie Ojczyźnie”. Pragnę, by ci, którzy oddali życie służąc nam wszystkim żyli na zawsze w naszych sercach. To nasz moralny obowiązek. To nasz dług narodowy. Cześć ich pamięci – mówił Bartłomiej Grabski.

Dzień pamięci poległych na misjach zagranicznych ustanowił poprzedni szef MON Tomasz Siemoniak.

21 grudnia 2011 r. w wybuchu tzw. improwizowanego ładunku wybuchowego zginęło pięciu polskich żołnierzy. Wszyscy służyli w 20. Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Dotychczas poza granicami kraju zginęło 120 polskich żołnierzy.

RIRM

drukuj