fot. PAP/EPA

Unia Europejska oraz USA wciąż kierują wsparcie w stronę Ukrainy

Polska cały czas wspiera Ukrainę. Pomoc to nie tylko przyjmowanie uchodźców wojennych, ale też organizowanie pomocy humanitarnej dla Ukraińców. 

Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę bardzo ważna jest jedność i współpraca państw NATO.

– Można śmiało powiedzieć, że współpraca obronna między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest bliższa niż kiedykolwiek – podkreślał w sobotę w Rzeszowie sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1500083341550366723?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

Od stycznia 2022 roku Amerykanie dwukrotnie zwiększyli liczbę swoich wojsk w Polsce. Obecnie to ponad 10 tys. żołnierzy. O potrzebie wzmocnienia jeszcze bardziej wschodniej flanki NATO rozmawiał z Antonym Blinkenem, premier RP Mateusz Morawiecki.

– Musimy – razem z naszymi sojusznikami, z państwami członkowskimi Paktu Północnoatlantyckiego – budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy – przekonywał premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał szef polskiej dyplomacji, prof. Zbigniew Rau, atak na Ukrainę przemienił Europę i jej poczucie bezpieczeństwa. Minister poinformował także, że Polska utworzy centrum dokumentowania zbrodni wojennych na Ukrainie.

– Na podstawie swoich bolesnych doświadczeń z przeszłości Polska będzie konsekwentnie domagać się ścigania zbrodniarzy wojennych. Jest to kwestia wspólnej pamięci, nasz wspólny obowiązek – zaznaczył minister Zbigniew Rau.

Z Ukrainy napływają bardzo niepokojące informacje.

– Pojawiają się sygnały, że Rosjanie strzelają na oślep do budynków mieszkalnych, do obiektów cywilnych, co kwalifikuje się do kategorii zbrodni wojennych – mówił prof. Mieczysław Ryba, politolog.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1500091522569670662?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze będzie badał, czy na Ukrainie nie doszło do zbrodni mającej znamiona ludobójstwa. Inicjatywa polskiego ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro, o wszczęcie śledztwa przez Trybunał zyskała międzynarodowe poparcie.

– Bardzo się cieszę, że przedstawiona przez nas propozycja została poparta przez ministrów sprawiedliwości państw członkowskich Unii Europejskiej. Kolejne kraje rozpoczynają działania śledcze, które pozwolą gromadzić dowody – poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

Polska domaga się także wzmocnienia sankcji wobec Rosji.

– Sankcje muszą być miażdżące, zdecydowanie uderzające w machinę wojenną Władimira Putina – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Chodzi m.in. o wyłączenie wszystkich rosyjskich banków z systemu SWIFT. Ważne jest także uniezależnienie się od rosyjskich dostaw ropy i gazu.

Polska cały czas wspiera także Ukrainę.

– Aby Ukraińcy mogli się bronić, aby ci dzielni ludzie mogli stawiać opór Rosji, to potrzebna jest pomoc, przede wszystkim humanitarna. I ta pomoc humanitarna różnego rodzaju trafia przede wszystkim z Polski – mówił szef polskiego rządu podczas wizyty w Niemcach, w woj. lubelskim, gdzie znajduje się składnica Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Polska jest także organizatorem ogólnoeuropejskiej akcji wspierania Ukrainy. To, czego najbardziej potrzebują dziś Ukraińcy, to żywność i leki. Transporty z Polski docierają do wszystkich ukraińskich miast, które potrzebują wsparcia – zapewnił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski.

– Z naszych składnic wyjeżdżają ukraińskie ciężarówki, które we wszystkich miejscach na całej granicy przekraczają przejścia graniczne po to, żeby dotrzeć do miejsc, które są wskazywane przez rząd ukraiński – powiedział Michał Kuczmierowski.

Polska przyjęła już ponad 800 tysięcy wojennych uchodźców.

„Mówiłem wieczorem do Wołodymyra Zełenskiego: >>Powiedz swoim chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich rodziny są u nas bezpieczne<<” – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1499889961696481280?s=20&t=nqOdDhAeail4Hkerb-IGBA

Dzięki Polsce udało się zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

– Jestem niezmiernie wdzięczny Andrzejowi za jego zdecydowanie i oddanie dla naszej wspólnej sprawy, jaką jest obrona ludzi. Jestem wdzięczny żonie Andrzeja, Agacie. Szczerze uważam ich za przyjaciół – mówił prezydent Ukrainy.

Okazaliście hojność, przywództwo i zdecydowanie – mówił sekretarz stanu USA, Antony Blinken.

– Aby wesprzeć potrzeby Ukraińców w Polsce i innych krajach, administracja prezydenta Joe Bidena poprosiła Kongres o 2 mld 75  mln dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce – poinformował Antony Blinken.

Wsparcie w wysokości 500 mln euro przeznaczy także Unia Europejska. To są jednak za małe środki – przyznał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

– Będziemy o rozmawiać o tym, żeby środki na pomoc były dużo większe, także z UE – zapewnił wiceminister Paweł Szefernaker.

Ukrainę cały czas wspierają również organizacje kościelne. Caritas Polska przekazała już ponad 600 tys. złotych. Organizuje także transporty humanitarne. Organizacja w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy” planuje wysłać 200 tys. przesyłek. [czytaj więcej]

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1497977477079056386?s=20&t=VWxVw8gsnAvmREPeEqiLJw

TV Trwam News

drukuj