fot. pixabay.com

Komisja Europejska postawiła kolejny krok ws. mechanizmu warunkowości 

Komisja Europejska przyjęła wytyczne dotyczące mechanizmu warunkowości. Unijni urzędnicy będą je wykorzystywać do blokowania środków ze wspólnotowej kasy dla państw członkowskich, które – ich zdaniem – naruszyły zasady unijnego prawa.

Mechanizm warunkowości uzależnia korzystanie z unijnych funduszy od oceny poszanowania przez państwo członkowskie tzw. praworządności. W teorii mechanizm ma chronić unijny budżet przed nadużyciami.

– Pytanie, czy Komisja Europejska jest właściwym podmiotem do tego, żeby ostatecznie rozstrzygać te kwestie, ponieważ ona jest tutaj stroną – zauważył prawnik, prof. Artur Ławniczak.

Mechanizm warunkowości ma być uruchamiany przez Komisję Europejską, jeśli dojdzie do naruszenia unijnych zasad.

„Kiedy w państwie członkowskim naruszono co najmniej jedną z zasad państwa prawnego: (…) zasadę legalności, zasadę pewności prawa, zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych, zasadę skutecznej ochrony sądowej, zasadę podziału władzy oraz niedyskryminację i równość wobec prawa” – napisano w wytycznych Komisji Europejskiej.

Publikacja to konsekwencja ustalenia Rady Europejskiej z grudnia 2021 roku. Wtedy Polska zgodziła się na rozwiązanie pod pewnymi warunkami – zwrócił uwagę europoseł Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości.

– Polska i Węgry miały złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i po rozstrzygnięciu Komisja (na podstawie wyroku) miała przygotować owe wytyczne – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Trybunał w Luksemburgu odrzucił skargę Polski i Węgier, przyznając rację Komisji Europejskiej. Wytyczne przyjęte przez Brukselę zagrażają suwerenności państw członkowskich – podkreślił wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

– Wytyczne są powtórzeniem orzeczenia TSUE sprzed kilku dni, odsyłają zresztą do aktualnego i przyszłego orzecznictwa TSUE. W związku z tym w naszej ocenie one stanowią kontynuację realnego zagrożenia dla suwerenności zarówno Polski, jak i innych państw członkowskich w przyszłości – zwrócił uwagę wiceminister Marcin Romanowski.

Każda z przyjętych zasad może być dowolnie interpretowana przez Komisję Europejską. Brak przywilejów dla społeczności LGBT może zostać uznany przez unijnych urzędników za formę dyskryminacji, potwierdzającej łamanie unijnego prawa.

– Jest zagrożenie, że pod byle pretekstem środki finansowe mogą być odbierane, czego przykładem są samorządy, które musiały pod wpływem szantażu ze strony UE wycofać się z uchwał chroniących rodzinę, gwarantujących prawo rodzicom do wychowania dzieci zgodnie z własnym sumieniem – wskazał wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

Trybunał w Luksemburgu w swoim orzeczeniu wskazał, że mechanizm warunkowości może być stosowany, jeśli naruszenie miałoby bezpośredni wpływ na funkcjonowanie unijnego budżetu.

– Można się domyślać, że tego rodzaju zapisy mogą być wykorzystywane dosyć dowolnie – zaznaczył europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Obecnie KE podważa legalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zarzuca Polsce naruszenie zasad praworządności. Uzależnia wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy od likwidacji Izby – powiedział dr Michał Skrzwarzyński, prawnik.

– Komisja Europejska powinna wypłacić nam pieniądze, ponieważ u nas nie ma żadnych wątpliwości co do prawidłowości wydatkowania środków na poziomie administracji publicznej, która nimi zarządza poprzez system konkursowy, czyli rantowy. Jesteśmy z tego tytułu bardzo chwaleni. Nie ma także żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o kontrolę sądową wydatkowania środków – podkreślił dr Michał Skwarzyński.

Środki z unijnego Funduszu Odbudowy są nie tylko potrzebne Polsce na odbudowę po pandemii. Pieniądze są potrzebne przede wszystkim, teraz kiedy przyjmujemy uchodźców.

– W czasie, kiedy Rosja napada na Ukrainę i giną cywile, Polska przyjmuje setki tysięcy uchodźców, by dać im bezpieczne schronienie. Komisja Europejska zamiast wspierać nasze działania, kontynuuje swoją agresję na Polskę – mówił wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta.

Unijnymi przepisami, które umożliwiają stworzenie mechanizmu wiążącego dostęp do środków UE z praworządnością, zajmuje się Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie skierował minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl