fot. PAP/EPA

Przywódcy USA, Japonii i Filipin zapowiedzieli wzmocnienie współpracy obronnej w obliczu zagrożenia ze strony Chin

Prezydent USA, Joe Biden; premier Japonii, Fumio Kishida oraz prezydent Filipin, Ferdinand Marcos zadeklarowali w czwartek w Waszyngtonie pogłębienie współpracy obronnej i wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Chin.

Podczas pierwszego w historii spotkania liderów trzech państw prezydent Joe Biden podkreślił, że USA będą bronić obydwu sojuszników w razie zbrojnej agresji.

„Chcę jasno powiedzieć, że zobowiązania obronne Stanów Zjednoczonych wobec Japonii i Filipin są żelazne. Każdy atak na filipińskie samoloty, statki czy siły zbrojne na Morzu Południowochińskim uruchomi działania wynikające z traktatu o obronie wzajemnej” – powiedział Joe Biden podczas spotkania w Białym Domu.

Ogłosił, że szczyt wyznacza „nową erę partnerstwa” między zwaśnionymi w przeszłości państwami.

Podczas spotkania w Waszyngtonie liderzy USA, Japonii i Filipin rozmawiali o „pogłębianiu więzów obronnych i morskich”, a we wspólnej deklaracji podkreślili „niezachwiane zaangażowanie na rzecz swobody żeglugi i komunikacji lotniczej” oraz poszanowania praw państw wewnątrz swoich wyłącznych stref ekonomicznych na wodach wokół ich terytorium. Wyrazili też poważne obawy w związku z „niebezpiecznym i agresywnym” zachowaniem Chin oraz militaryzacją i chińskimi roszczeniami terytorialnymi na Morzu Południowochińskim.

Szczyt został zwołany w odpowiedzi na liczne groźne incydenty na Morzu Południowochińskim z udziałem chińskiej marynarki wojennej, m.in. przypadki taranowania filipińskich statków na tzw. Drugiej Ławicy Thomasa. Joe Biden, Fumio Kishida i Ferdinand Marcos uznali, że działania te są „niebezpieczne i destabilizujące”.

Liderzy USA, Japonii i Filipin uzgodnili dalsze wzmacnianie filipińskiej straży przybrzeżnej, wspólne ćwiczenia straży przybrzeżnych trzech krajów, a także stworzenie nowego kanału dialogu między nimi, by koordynować działania na morzu.

W ramach szczytu ogłoszono też szereg inicjatyw gospodarczych, w tym utworzenie „luzońskiego korytarza gospodarczego”, zobowiązanie do inwestycji w filipińską infrastrukturę, w tym modernizację portów i kolei, łańcuchów dostaw półprzewodników i zielonej energetyki.

Waszyngtoński szczyt jest częścią prowadzonej przez USA i sojuszników w Azji Południowo-Wschodniej polityki wzmacniania więzów obronnych za pomocą sieci sojuszy nastawionych na obronę przed zagrożeniami z Pekinu. W ubiegłym roku Joe Biden gościł w Camp David pierwszy trójstronny szczyt przywódców USA, Japonii i Korei Południowej, tworząc stały mechanizm koordynacji i współpracy między państwami. Podczas wizyty premiera Fumio Kishidy w Białym Domu ogłoszono zamiar stworzenia regionalnej tarczy antyrakietowej z udziałem USA, Japonii i Australii. Mówiono też o bliższej współpracy Japonii z sojuszem AUKUS łączącym USA, Australię i Wielką Brytanię.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl