fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki zakończył dwudniową wizytę w Japonii

Premier Mateusz Morawiecki zakończył dwudniową wizytę w Japonii. Do Polski przywiezie kolejne inwestycje. Jeszcze w tym roku japońska firma Toshiba Carrier Corporation otworzy w Gnieźnie pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny.

W drugim dniu wizyty w Japonii premier Mateusz Morawiecki spotkał się z tamtejszymi przedsiębiorcami.

– Japonię i japońskie firmy traktujemy jako znakomitego partnera do tej drogi szybkiego rozwoju wysokich technologii w Polsce. […] Polska dla Japonii i Japonia dla Polski są strategicznymi partnerami również w wymiarze politycznym, geopolitycznym, i we współpracy z japońskimi firmami chcemy realizować w najlepszy możliwy sposób interesy Polski i Japonii – oznajmił Mateusz Morawiecki.

Premier wziął udział w konferencji poświęconej inwestycjom, infrastrukturze i energetyce. Już po pierwszej sesji japońska firma Toshiba Carrier Corporation zapowiedziała inwestycje w Polsce. Jeszcze w tym roku otworzy w Gnieźnie pierwszy europejski zakład produkcyjno-dystrybucyjny. To dobra wiadomość dla Polski.

– Taki projekt pozwala zdywersyfikować strukturę tego, co w Polsce produkujemy i co z Polski eksportujemy. Na obecnym etapie rozwoju gospodarczego Polski pomaga uczyć się nam nowych, lepszych technologii; naśladować, imitować być może to, w czym wkrótce będziemy dobrzy i wkrótce będziemy zdolni realizować nasze procesy produkcyjne – mówił ekonomista dr Bartosz Michalski.

Inwestycja to także tysiące nowych miejsc pracy. Japońska firma produkuje przede wszystkim klimatyzatory, systemy chłodnicze, wentylatory i kompresory. Koszt budowy zakładu przekroczy sto milionów złotych.

– Ważne jest to, by nie towarzyszył mu import zaopatrzeniowy, tzn. abyśmy nie byli tylko montownią gotowych produktów. Chodzi o to, by ta inwestycja poprzez współpracę z lokalnymi producentami, dostawcami, przekładała się pozytywnie na impulsy dla rozwoju gospodarczego w regionie – zaznaczył dr Bartosz Michalski.

Premier Morawiecki liczy na kolejne inwestycje sięgające nawet siedmiu miliardów złotych.

– Wierzę w to, że wzajemna wymiana handlowa i wzajemne inwestycje są krokiem w tym kierunku – w kierunku wymiany doświadczeń, wzajemnego dzielenia się myślami, technologiami – zaznaczył premier.

Po dyskusji z przedsiębiorcami premier Morawiecki spotkał się z Książęcą Parą Japonii oraz premierem Shinzo Abe.

– Dzisiaj razem z Polską, która coraz bardziej zyskuje na ważności w Europie, na tle solidnego wzrostu gospodarczego, zgodziliśmy się, by dalej zacieśniać naszą współpracę, przechodząc od stosunków dwustronnych do spraw dotyczących społeczeństwa międzynarodowego – oświadczył premier Japonii.

Politycy rozmawiali m.in. na temat energii atomowej oraz zaangażowania Japonii w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.

TV Trwam News

drukuj