fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Premier M. Morawiecki: Polski Ład stawia na to, by polscy przedsiębiorcy podbijali Europę

Premier Mateusz Morawiecki kontynuuje swój objazd po Polsce. W sobotę szef rządu gościł w województwie dolnośląskim.

Koronakryzys uderzył w wiele sektorów naszej gospodarki. Jedną z branż, która najbardziej ucierpiała był transport.

– Wtedy było bardzo ciężko i dzięki subwencji, którą otrzymaliśmy w ramach pierwszej Tarczy antykryzysowej w wysokości 3,5 mln złotych. Pozwoliło nam to przetrwać ten najtrudniejszy okres – powiedział Bohdan Wiejak, prezes Trans Dan Sp. z o.o.

Ta i wiele innych firm może dziś wracać na tory wzrostu gospodarczego, a ten będzie o wiele szybszy niż oczekiwano. Komisja Europejska przewiduje, że nasze PKB wzrośnie w tym roku o 4,8 proc. Będzie ono napędzane głównie przez inwestycje oraz działania w ramach Planu Odbudowy. 2022 rok może przynieść wzrost na poziomie 5 procent.

– Polski Ład stawia na to, by polscy przedsiębiorcy podbijali Europę – zapewnił premier.

Sprzyjają temu także ulgi podatkowe.

– Dzięki niskim podatkom w Polsce. Proszę porównać podatki w Polsce, różnego rodzaju, podatek PIT, CIT, daniny rożnego rodzaju, wszystkie razem – są one jedne z niższych w całej Europie. To wszystko tworzy bardzo dobre środowisko do rozwoju biznesu. To powoduje, że Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijać szybciej niż wcześniejsze prognozy. W przyszłym roku przekroczymy 5 proc. wzrostu – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

To dobre środowisko dla rozwoju polskich firm sprawia, że mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Europie. Według najnowszych danych Eurostatu w czerwcu stopa bezrobocia w Polsce kształtowała się na poziomie 3,6 proc. Niższe bezrobocie miały tylko Czechy 2,8 i Holandia 3,3 procent. Najgorsza sytuacja jest w Grecji i Hiszpanii tam stopa bezrobocia przekroczyła 15 procent.

 

TV Trwam News

drukuj