fot. pixabay.com

Banki nie będą mogły odmówić kredytobiorcy wakacji kredytowych

Premier Mateusz Morawiecki mówił w swoim podcaście, że banki nie będą mogły odmówić klientom wakacji kredytowych. Szef rządu ponownie zaapelował o wyższe oprocentowanie lokat, depozytów i rachunków oszczędnościowych. Nową ofertę – w odpowiedzi – przedstawiły banki Pekao SA i PKO BP.

Na rządowy program wsparcia kredytobiorców składają się trzy elementy. O szczegółach mówił premier Mateusz Morawiecki w swoim cotygodniowym podcaście.

– Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, daje kredytobiorcom pewność, że żaden bank nie odmówi wakacji kredytowych raz na kwartał w ciągu najbliższych dwóch lat, a precyzyjnie rzecz ujmując, do końca 2023 roku. Co także ważne, bank nie naliczy kredytobiorcom żadnej dodatkowej opłaty za wakacje – wskazał Mateusz Morawiecki.

Banki – jak kontynuował premier – zwiększą swoją składkę do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Nie zarobią też na wakacjach kredytowych.

– W końcu będą musiały także zrezygnować z części marży ukrytej w dzisiejszej wartości referencyjnej pod nazwą WIBOR. To nie kara dla banków, ale przywrócenie elementarnej równowagi w relacjach banków i ich klientów – powiedział premier RP.

Premier odrzucił argumenty, że za rządowe propozycje zapłacą pozostali klienci banków. Uznał, że lobbyści podnoszą taki zarzut za każdym razem, gdy próbuje się poprawić sytuację klientów w relacjach z bankami. Mateusz Morawiecki powtórzył swój apel o wyższe oprocentowanie lokat, depozytów i rachunków oszczędnościowych. Swoją ofertę nagłośniły Pekao SA i PKO BP. Pierwszy z banków oferuje 3-letnią lokatę z oprocentowaniem na 6 proc. W PKO BP oprocentowanie zostanie podniesione do 5,75 proc. Propozycje wejdą w życie od 20 maja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl