fot. flickr.com

Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie KPO

Na dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie szczegółów. Polska zawnioskowała o wypłatę blisko 24 mld euro w formie grantów i 11,5 mld euro w pożyczkach.

W marcu szef resortu rozwoju i technologii, Piotr Nowak, ogłosił, że w Komisji Europejskiej jest polityczna zgoda na uruchomienie polskiego KPO. W kolejnych dniach minister stracił stanowisko, a porozumienia z Brukselą wciąż nie było, ale były za to zapowiedzi premiera i rzecznika rządu, że do uruchomienia KPO może dojść jeszcze w maju.

– Zarówno zespół ze strony polskiej, jak i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej, doszły do porozumienia w zakresie treści kamieni milowych. W najbliższych kilku-kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Rząd będzie realizował poszczególne zapisy porozumienia, które obejmują – obok wymiaru sprawiedliwości – także reformy gospodarcze i finansowe. O treści uzgodnień została poinformowana Solidarna Polska, która wielokrotnie zwracała uwagę, że środki unijne są Polsce blokowane w sposób bezprawny.

– Znamy ustalenia. Nie powiem, że jesteśmy entuzjastami, jeśli chodzi o sferę sądownictwa – wskazał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny, prezes Solidarnej Polski.

Minister Zbigniew Ziobro mówił jednak, że jego ugrupowanie działa w określonych realiach politycznych i chce, by pieniądze wreszcie trafiły do Polski. Prokurator Generalny wyraził jednocześnie przekonanie, że na drodze do akceptacji KPO wcale nie stała ustawa o Sądzie Najwyższym. Szczegóły porozumienia – jak mówił prezes Solidarnej Polski – zostały ustalone jeszcze przed przyjęciem ustawy, choć i tutaj, wewnątrz obozu władzy, udało się znaleźć kompromis.

– Zawarliśmy porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością, a w każdym razie jesteśmy blisko zawarcia, jeśli chodzi o przyszły kształt ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli ustawy, która jest procedowana w Sejmie – oznajmił Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości dodał, że oczekuje od rządu wysłania oficjalnego pisma, które przypieczętuje przyznanie Polsce unijnych pieniędzy. W ramach porozumienia Bruksela będzie oczekiwała, m.in. zmian w systemie dyscyplinarnym sędziów oraz likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Na drugi warunek Solidarna Polska przystała już wcześniej. Został on wpisany do przepisów zgłoszonych przez Andrzeja Dudę.

– Jestem przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, pod koniec maja, przedstawimy sprawozdanie, odbędzie się czytanie, a później przegłosowanie ustawy – powiedział Marek Ast, poseł PiS.

Według przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Marka Asta, o szczegółowych zapisach Pałac Prezydencki rozmawia także z resortem sprawiedliwości.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl