fot. prezydent.pl

Min. Szczerski w Japonii m.in. o relacjach politycznych i gospodarczych

Polityczne i gospodarcze relacje dwustronne, międzynarodowa polityka bezpieczeństwa w kontekście polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych – to tematy dzisiejszych spotkań prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, który od niedzieli przebywa z wizytą w Japonii.

Biuro Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta poinformowało PAP, że przebywający w Japonii, na zaproszenie tamtejszych władz, Krzysztof Szczerski przeprowadził dziś rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych, członkiem Izby Radców Motome Takisawą oraz dyrektorem generalnym ds. Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii Yasushi Masakim.

„Tematem rozmów były polityczne i gospodarcze relacje dwustronne oraz główne zagadnienia z zakresu międzynarodowej polityki bezpieczeństwa w kontekście polskiej kandydatury do RB ONZ” – poinformowało biuro w komunikacie.

Polska kandyduje na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. Natomiast Japonia jest obecnie niestałym członkiem tego organu.

„Minister Szczerski wskazał na obchodzoną w tym roku 60. rocznicę wznowienia relacji dyplomatycznych i przypadającą w 2019 r. setną rocznicę nawiązania stosunków pomiędzy Polską a Japonią, jako okazje do nadania naszym relacjom nowego impulsu” – czytamy w komunikacie.

Podkreślono, że prezydencki minister wskazał również na „niezmiennie dobry klimat dla japońskich inwestycji w Polsce, jako czynnik sprzyjający współpracy ekonomicznej”.

„Odrębnym tematem rozmów były kwestie związane z polityką wewnętrzną w Unii Europejskiej oraz relacjami UE-Japonia” – czytamy w komunikacie.

W niedzielę Krzysztof Szczerski spotkał się z przedstawicielami Polonii w Tokio.

Podczas czterodniowej podróży prezydencki minister odwiedzi także Koreę Południową. Wizyta w Azji jest częścią kampanii na rzecz polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

PAP/RIRM

drukuj