fot. PAP/Jacek Turczyk

Donald Trump wylądował w Polsce

Samolot z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem wylądował w Polsce. W czwartek przywódca jednego z najpotężniejszych państw świata spotka się m.in. z prezydentem RP Andrzejem Dudą, a także wygłosi przemówienie na placu Krasińskich.

Kolejnym punktem pobytu Donalda Trumpa w Polsce ma być konferencja prasowa obu prezydentów. Następnie odbędą się rozmowy z premierami, prezydentami i innymi przedstawicielami państw grupy Trójmorza. Prawdopodobnie prezydent USA spotka się osobiście także z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.

W Warszawie odbędą się też rozmowy polskiej i amerykańskiej delegacji. M.in. O energetyce rozmawiać będą Witold Waszczykowski i Rex Tillerson. Z sekretarzem skarbu Sevenem Mnuchinem spotka się natomiast wicepremier Mateusz Morawiecki, który podejmie temat współpracy polskiego i amerykańskiego świata biznesu i nauki.

Wizyta Donalda Trumpa jest świetną okazją do podniesienia spraw kluczowych z punktów widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Małecki. Po wizycie w Warszawie amerykański przywódca uda się do Hamburga, gdzie weźmie udział w szczycie G20. Minister Małecki zaznacza, że wśród rozmów z przywódcą Stanów Zjednoczonych będzie podnoszona kwestia zacieśniania współpracy w dziedzinie energetyki.

Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i przedstawiciele rządu oraz Spółki Skarbu Państwa będą poruszali w rozmowach ze stroną amerykańską, w tym z samym prezydentem Donaldem Trumpem, możliwość zacieśnienia współpracy energetycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Zwracam uwagę także na to, że w USA eksport gazu może być kierowany nie do każdego kraju. Tu wymagane są konkretne zgody Departamentu Energii. To, że pierwszy transport gazu do naszej części Europy zawitał właśnie do Świnoujścia, to jest bardzo twardy dowód na bliskie relacje energetyczne Polski i Stanów Zjednoczonych – powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Małecki.

Minister Maciej Małecki jest przekonany o tym, że po wizycie Donalda Trumpa w Polsce zapadną decyzje zwiększające bezpieczeństwo energetyczne Polski.

RIRM

drukuj