fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Daily Mail: Polska zostanie wykluczona ze strefy Schengen?

Kraje wschodnioeuropejskie, w tym Polska, Włochy, Hiszpania i Grecja, mają zostać wyłączone ze strefy Schengen – taki plan ma zostać rozważony na nadzwyczajnym szczycie UE związanym z narastającym kryzysem migracyjnym. O sprawie poinformował dziennik Daily Mail.

Propozycja zakłada, że Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg i Holandia powrócą do dawnych granic i „oryginalnych” członków, tworząc w ten sposób strefę „Mini-Schengen”.

Jest to gwałtowna próba ratowania interesów tych państw – mówi europoseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Ożóg.

– Próbuje się rozwijać interes „starej Europy”, właśnie bez udziału krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli członków, którzy zostali przyjęci do UE później niż ta zasadnicza „15”. Jest to próba uspokojenia opinii publicznej przede wszystkim w Niemczech, we Francji, w krajach Beneluksu, gdzie ostatnie tygodnie – czy nawet miesiące – pokazały, że rządy tych państw, na czele z kanclerz Angelą Merkel czy prezydentem Hollandem, nie radzą sobie z tym problemem – powiedział Stanisław Ożóg.

W związku z trwającą eskalacją kryzysu migracyjnego, strefa Schengen jest wskazywana jako jedna z głównych przyczyn problemu. Potwierdza to m.in. fakt, że jeden z zamachowców zaangażowanych w ubiegłotygodniowe zamachy w Paryżu dostał się do Francji udając uchodźcę z Syrii.

RIRM

drukuj