W Warszawie spotkanie przedstawicieli państw UE spoza strefy euro

W poniedziałek w Warszawie dojdzie do spotkania przedstawicieli państw UE spoza strefy euro. Brexit zmieni układ sił między eurolandem a krajami spoza; musimy uruchomić dobre kanały komunikacji, by nasz głos był słyszalny – mówi wiceszef MSZ Konrad Szymański.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele premierów, ministerstw spraw zagranicznych i ministerstw finansów z Polski, Danii, Chorwacji, Czech, Rumunii, Szwecji, Bułgarii i Węgier – wszystkich państw członkowskich Unii nieposiadających wspólnej waluty, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, której obywatele w czerwcowym referendum zdecydowali o opuszczeniu Unii Europejskiej.

Konrad Szymański, który zaprosił delegatów na rozmowy do Warszawy, powiedział, że „Brexit oznacza zmianę układu sił między państwami strefy euro a tymi, które z różnych powodów tej waluty nie przyjęły”.

Jak podkreślił, Polska będzie największym krajem poza strefą euro.

„Jesteśmy żywotnie zainteresowani uzdrowieniem sytuacji w strefie euro i popieramy konieczne reformy, ale musimy zwrócić baczną uwagę na zachowanie integralności wspólnego rynku, który jest dla nas kluczowym wymiarem gospodarczym UE” – zaznaczył Konrad Szymański.

„Chcemy uruchomić dobre kanały komunikacji wśród państw spoza strefy, by nasz głos był wyraźny w debacie o przyszłości strefy euro” – dodał K. Szymański.

W poniedziałkowych rozmowach, obok wiceministra Szymańskiego, Polskę będzie reprezentować wiceminister finansów Piotr Nowak.

Wiceszef MSZ zauważył też, że specjalne rozwiązania dla krajów spoza obszaru euro były jednym z czterech rozdziałów porozumienia pomiędzy Wspólnotą a Londynem z lutego 2016 r.

Porozumienie dotyczące nowych warunków obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zostało wynegocjowane jeszcze przed referendum i miało powstrzymać Brytyjczyków przed głosowaniem za Brexitem w czerwcowym referendum.

W kwestii relacji pomiędzy strefą euro a państwami nieposiadającymi wspólnej waluty porozumienie stanowiło, że mają być one oparte na wzajemnym szacunku i lojalności. Kraje spoza strefy euro miały dobrowolnie uczestniczyć w działaniach służących pogłębianiu unii gospodarczej i walutowej; miały nie uczestniczyć w programach ratunkowych, których celem jest ochrona stabilności strefy wspólnej waluty. Umowa miała także umożliwiać Londynowi wnioskowanie o omówienie na forum Rady Europejskiej decyzji strefy euro.

Decyzję o rozpoczęciu procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podejmie brytyjski rząd.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl