fot. facebook.com/PrawicaKawecki/

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o wstępnym porozumieniu w sprawie zaakceptowania KPO: Myślę, że sprawa jest przesądzona. Pytanie, jaką cenę zapłaci Polska, jaką cenę zapłaci polska suwerenność

Komisja Europejska mówiła, że jest w stanie osiągnąć porozumienie z Polską nawet przed głosowaniem w Sejmie, przed zmianami w reformie sądownictwa, które są związane przede wszystkim z obszarem Sądu Najwyższego. Pytanie, jaką cenę zapłaci Polska, jaką cenę zapłaci polska suwerenność – mówił w piątkowym „Polskim punkcie widzenia” w TV Trwam dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk, odnosząc się do zawarcia między Polską a Komisją Europejską wstępnego porozumienia ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Pomiędzy Polską a Unią Europejską zawarte zostało wstępne porozumienie ws. Krajowego Planu Odbudowy. Formalne zaakceptowanie KPO ma zapaść w ciągu kilku do kilkunastu dni [czytaj więcej].

– Komisja Europejska już nawet mówiła, że jest w stanie osiągnąć takie porozumienie z Polską nawet przed głosowaniem w Sejmie, przed zmianami w reformie sądownictwa, które są związane przede wszystkim z obszarem Sądu Najwyższego. Zatem myślę, że sprawa jest przesądzona, aczkolwiek jest oczywiście pytanie, na czym to porozumienie polegało, jakie są jego obszary – zaznaczył dr Krzysztof Kawęcki.

Komisja Europejska łączyła zaakceptowanie polskiego KPO z trzema kwestiami w zakresie reformy sądownictwa: zlikwidowaniem Izby Dyscyplinarnej, reformą obszaru dyscyplinarnego oraz przywróceniem do pracy sędziów „zwolnionych niezgodnie z prawem”. Porozumienie może świadczyć, że w sporze Polski z Unią Europejską to Unia postawiła na swoim.

– Jest pytanie, jaką cenę zapłaci Polska, jaką cenę zapłaci polska suwerenność – wskazał rozmówca TV Trwam.

Dodał, że to nie jedyny raz, kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy poszedł na ustępstwa.

– To nie jest jedyny obszar, gdzie najpierw bardzo mocno głoszono pewne hasła, postulaty, a później ustępowano. Reforma sądownictwa miała być jedną ze sztandarowych. Wygląda na to, że z tej reformy, przynajmniej z szumnych wypowiedzi, albo niewiele będzie, albo będzie wyglądała zupełnie inaczej, czyli zostanie okrojona – mówił politolog.

Obecnie w Unii Europejskiej zaostrzeniu uległy tendencje federalistyczne. Proponuje się m.in. zniesienie zasady jednomyślności. Z tym postulatem nie zgadza się 13 państw, w tym Polska.

– Może w tym gronie Polska też zachowa się tak jak trzeba, natomiast obawiam się, że Unia Europejska będzie próbowała obejść zasadę jednomyślności. Jest pytanie, w jaki sposób tę zasadę – w jakim trybie, w jakim głosowaniu, jaką metodą – wprowadzić. Pewnie, jeżeli nie będzie to możliwe w ten sposób, to Unia Europejska oraz wszystkie agendy – i Parlament Europejski, i Komisja Europejska – są w stanie obejść to w taki sposób, że dojdzie do zmiany traktatów. O tym się już mówi – zwrócił uwagę gość „Polskiego punktu widzenia”.

Wraz z zawarciem porozumienia między Polską a Komisją Europejską doszło także do zakończenia (przynajmniej tymczasowego) sporu w Zjednoczonej Prawicy [czytaj więcej].

– Trzeba powiedzieć o roli Jarosława Kaczyńskiego. Mimo wszystko – powiedziałbym – jest lepiszczem. W sytuacjach kryzysowych jest tym, który łączy – stwierdził dr Krzysztof Kawęcki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl