fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] J. Paczkowski o Procesji Różańcowej za Polskę: Przyświecają nam dwa hasła – moc niesiona różańcem i jedność. Gdy wokół ogromne podziały, my idziemy wspólnie

W niedzielę o godz. 14.00 rozpocznie się Procesja Różańcowa za Polskę. To czas wspólnej modlitwy za Ojczyznę i wynagradzanie za grzechy przeciwko życiu. Jak podkreślił prowincjał Polski Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, Janusz Paczkowski, w rozmowie z portalem Radia Maryja, „żołnierze walczą bronią, a naszą jest różaniec. Przyświecają nam dwa hasła – moc niesiona różańcem i jedność. Diabeł mówi: „Dziel i rządź”, a my mówimy o jedności. Myślę, że jest to coś cudownego, gdy wokół są tak ogromne podziały, a my idziemy wspólnie – dodał.

Już w niedzielę 15 maja 2022 roku ruszy Procesja Różańcowa za Polskę. To wspólna inicjatywa wielu katolickich organizacji. Wydarzenie ma niezwykle symboliczny wymiar, ponieważ odbywa się pomiędzy świętem Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, a wspomnieniem św. Andrzeja Boboli. Jak zaznaczył prowincjał Polski Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, Janusz Paczkowski, Matka Boża Łaskawa i główny patron Polski to najważniejsze postacie związane z trudną historią Polski. Uczestnicy Procesji Różańcowej za Polskę chcą połączyć się w jedności ze świętymi.

Jak pamiętamy z historii, Warszawa została uratowana w 1920 roku, ponieważ  odbywały się procesje pokutne w stolicy i wtedy Matka Boże zareagowała. Interweniowała na polu bitwy, by zmienić nie tylko losy Polski, ale także Europy. Chcemy powtórzyć kolejny „Cud nad Wisłą”, ponieważ znów czyha niebezpieczeństwo. Za wschodnimi granicami naszej Ojczyzny prowadzone są działania wojenne. Potrzeba nam w tym szczególnym czasie jedności, a św. Andrzej Bobola jest jej patronem – dodał.

Janusz Paczkowski wielokrotnie powtarzał, że słowo jedność jest tutaj kluczowe. Wszystko zaczęło się od inicjatywy Iskra Różańcowa, gdzie męskie wspólnoty połączyły swoje siły, aby w jedności dać świadectwo i w walce duchowej bronić wiary w Polsce.

Stała się rzecz niezwykła, ponieważ często się dzielimy, ale teraz potężne ruchy: Męski Różaniec, który przenika się z Żołnierzami Chrystusa, Wojownikami Maryi i my jako rycerze Jana Pawła II, można śmiało powiedzieć, że staliśmy się przyjaciółmi – podkreślił.

https://twitter.com/CentrumZycia/status/1523950980454248448

Procesja Różańcowa za Polskę, nazywana przez organizatorów procesją pokutną, jest zadośćuczynieniem za grzechy przeciwko życiu, ale stanowi także obronę Ojczyzny przed różnego rodzaju wrogami. Nie chodzi tu jednak o walkę zbrojną.

Wiemy, że żołnierze walczą bronią, a naszą jest różaniec. Przyświecają nam dwa hasła – moc niesiona różańcem i jedność. Diabeł mówi: „Dziel i rządź”, a my mówimy o jedności. Jako Rycerze Jana Pawła II często też zwracamy się, powtarzając za Chrystusem: „Abyście byli jedno”. Myślę, że jest to coś cudownego, gdy wokół są tak ogromne podziały, a my idziemy wspólnie. Naszą inspiracją jest św. Andrzej Bobola, który – można tak powiedzieć – upomina się o to – akcentował prowincjał Polski Zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

Dodał, że święty Andrzej Bobola jest patronem na nasze czasy.

Padł pomysł, aby się jemu zawierzyć i oddać się pod jego opiekę, dlatego dla nas najważniejszym momentem będzie „Akt oddania się św. Andrzejowi Boboli”, który usłyszą Państwo podczas uroczystości. Zawierzenie zostało podzielone na cztery części i odczytają je przedstawiciele poszczególnych ruchów katolickich, w tym my jako Rycerze Św. Jana Pawła II – wyjaśnił.

Procesja przejdzie m.in. ul. Chałubińskiego, ale także Al. Jerozolimskimi aż wejdzie na Trakt Królewski, Nowy Świat i tam Krakowskim Przedmieściem do Placu Zamkowego. Trasa przemarszu to główne centrum stolicy Polski.

Myślę, że jest to pierwszy cud, iż udało się to w taki sposób zorganizować i procesja przejdzie centrum Warszawy. To bardzo ważne wydarzenie i zobaczymy, jaki będzie efekt, ilu będzie uczestników i kto się do nas dołączy. Jestem przekonany, że procesja będzie tylko impulsem – wskazał.

Podobne procesje są już organizowane w innych częściach Polski. Na 29 maja 2022 zaplanowana jest m.in. w Gdańsku.

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl