fot. jasnagora.com

Chorzy, niepełnosprawni i starsi modlili się na Jasnej Górze

Ponad 2 tys. osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z całej Polski modliło się na Jasnej Górze. Ich pielgrzymka, organizowana przez Apostolstwo Chorych, co roku odbywa się 6 lipca, gdy w Kościele katolickim przypada święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

„Jako ludzie chorzy i starsi jesteście tutaj – pokonaliście tyle różnych przeszkód, trudności, obaw, lęków. Przyszliście tutaj, aby swoje cierpienie złączyć z cierpieniem Maryi, która pokazuje nam Jezusa, jedynego Zbawiciela świata. Jesteście apostołami XXI wieku, bo przecież przez wasze cierpienie dokonują się wielkie znaki w Polsce, w Europie i na całym świecie” – mówił, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium, podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski OSPPE.

Do uczestników pielgrzymki zwrócił się też z życzeniami, by wracając do swych domów, stali się „radosnymi apostołami cierpienia”.

„Abyście z uśmiechem i z różańcem w ręku głosili współczesnemu człowiekowi, że życie ma sens, a cierpienie jest wielkim darem i wyróżnieniem, do jakiego zaprasza nas Pan Jezus” – mówił podprzeor Jasnej Góry.

Na pielgrzymkę – według danych biura prasowego jasnogórskiego sanktuarium – przyjechało ponad 2 tys. osób chorych, niepełnosprawnych i starszych z całej Polski; duża część z nich na co dzień jest zaangażowana w działalność wspólnoty Apostolstwo Chorych.

Uczestnicy tegorocznego spotkania szczególnie wspominali zmarłego przed rokiem ks. abp. Zygmunta Zimowskiego, który przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. w jasnogórskiej bazylice. Homilię wygłosił delegat papieża Franciszka – sekretarz Papieskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka ks. Jean-Marie Mupendawatu.

Odnosząc się do słów i działalności ks. abp. Zimowskiego, ks. Mupendawatu podkreślił, że „człowiekiem udzielającym pomocy (…) jest w dzisiejszym świecie medycznym nie tylko lekarz, pielęgniarka, personel pomocniczy, ale także biolog, farmaceuta, pracownik administracji szpitalnej, ustawodawca w dziedzinie służby zdrowia czy każdy inny, kto styka się w swej pracy z zagadnieniami zdrowia i choroby”.

„Dla nikogo z nich chory nie może być nigdy tylko przypadkiem klinicznym, anonimową jednostką, na której stosuje posiadaną wiedzę, ale zawsze człowiekiem chorym, do którego podchodzi się z postawą sympatii w etymologicznym znaczeniu tego słowa. Wymaga to miłości, dyspozycyjności, uwagi, zrozumienia, życzliwości, cierpliwości, dialogu” – mówił ks. Mupendawatu.

Program pielgrzymki objął także m.in. wstępną prezentację nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia.

Stowarzyszenie Apostolstwa Chorych jest wspólnotą kościelną, która „pomaga chorym przeżywać cierpienie w sposób twórczy, bardziej Chrystusowy”. Stowarzyszenie wydaje m.in. własny miesięcznik, przygotowuje też audycje radiowe dla chorych w katolickich rozgłośniach.

Jak przypomniano w informacji, aby zostać członkiem Apostolstwa Chorych należy spełnić trzy warunki: „przyjmować cierpienie z poddaniem się woli Bożej”; „znosić je cierpliwie, po chrześcijańsku, w zjednoczeniu z Jezusem, który się za nas ofiarował na krzyżu, ofiaruje w Eucharystii, żyje w Kościele”, a także „ofiarować swe cierpienia Bogu w intencji przybliżenia Królestwa Bożego, za zbawienie świata, za Kościół i ojczyznę, w intencji Ojca świętego”.

PAP/RIRM

drukuj