fot. PAP/Leszek Szymański

Trybunał Konstytucyjny ma dziś zbadać nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Trybunał Konstytucyjny zbada dziś nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym oraz rozpatrzy spór kompetencyjny między prezydentem a Sądem Najwyższym. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście dojdzie do posiedzenia. Część sędziów odmawia bowiem orzekania z obecną prezes Trybunału, Julią Przyłębską.

Trybunał Konstytucyjny ma dziś orzec w dwóch istotnych sprawach. Pierwsza dotyczy sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi o to, czy prezydent może zastosować prawo łaski wobec osób skazanych nieprawomocnym wyrokiem.

– Ułaskawienie, czyli prawo łaski, jest uregulowane w art. 139 Konstytucji RP. Trzeba pamiętać, że prezydent ma prawo indywidualnej abolicji i co do pierwszego przypadku mówimy o wyrokach zapadłych, a w drugim przypadku – w każdym etapie postepowania. Abolicja oznacza, że umarzamy to, co dotychczas było prowadzone w danej sprawie – wskazał Piotr Gaglik, prawnik.

Druga sprawa, którą planuje zająć się Trybunał Konstytucyjny, dotyczy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować środki na realizację Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Trybunał w obu sprawach musi orzec w pełnym składzie, czyli przynajmniej przy udziale 11 spośród 15 sędziów. Sześciu z nich uważa jednak, że kadencja obecnej prezes Trybunału, Julii Przyłębskiej, dobiegła końca i odmawia udziału w posiedzeniach.

– To jest bardzo niepokojące, bardzo szkodliwe dla państwa, dlatego że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z najważniejszych, jeżeli nie najważniejszym organem sądowniczym w państwie, tak więc fakt, że nie może on sam się zebrać i podjąć kluczowych decyzji dla państwa, jest wysoce destrukcyjny – powiedział dr Michał Skwarzyński.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, aby usprawnić jego działanie. Zmiana zakłada zmniejszenie liczby sędziów potrzebnych do pełnego składu z 11 do dziewięciu. Wówczas sześciu zbuntowanych sędziów nie miałoby możliwości dalszego blokowania prac Trybunału.

– To jest powrót do stanu sprzed 2015 roku. To rozwiązanie powinno usprawnić pracę wyeliminować wszelakiego rodzaju obstrukcje, a także sytuację, którą mamy teraz – podsumował Piotr Żyłko, radca prawny.

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zostanie poddana pod głosowanie w Sejmie na najbliższym posiedzeniu, czyli w połowie czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl