P. Mucha: W ustawie o SN nie ma treści niekonstytucyjnych

Jesteśmy przekonani, że w ustawie o Sadzie Najwyższym nie ma treści niekonstytucyjnych podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Odnosząc się do drugiej prezydenckiej ustawy – o Krajowej Radzie Sądownictwa – dodał, że wybór do Rady w obecnie proponowanym kształcie jest multipartyjny.

Minister Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia był pytany o stanowisko prezydenta ws. ustaw reformujących sądownictwo. Opozycja domaga się od prezydenta, aby zawetował ustawy o KRS i SN.

Mamy jeszcze przed nami Senat. Jesteśmy w 100 proc. przekonani, że tam nie ma treści niekonstytucyjnych. Podmiotem takim, który generalnie rozstrzyga w Polsce o konstytucyjności, jest Trybunał Konstytucyjny. Nie widzę z kolei tego rodzaju przepisów, które budziłyby wątpliwości ekspertów, prezydenckich prawników, co do zgodności z konstytucją. Widzę natomiast wiele rozwiązań prospołecznych. Należy poczekać na ostateczny kształt tych ustaw, czyli jeszcze na procedowanie w Senacie – podkreślił Paweł Mucha.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w poniedziałek późnym popołudniem rozpoczęła prace nad ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN przyjął Sejm. Nowela ustawy o KRS wprowadza m.in. wybór 15 sędziów do KRS przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Ustawa o SN zakłada m.in. badanie skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN ma powstać także autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której będą też orzekać ławnicy.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl